Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą organizującą nielegalną migrację - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą organizującą nielegalną migrację

Magdalena Tomaszewska
27.09.2016

Funkcjonariusze Straży Granicznej, współdziałając ze służbami Litwy i Łotwy, rozbili międzynarodową grupę przestępczą, która organizowała nielegalną migrację obywateli Wietnamu przez Rosję i kraje nadbałtyckie do Polski.

W działaniach, które doprowadziły do rozbicia międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej i zatrzymania członków grupy – obywateli Polski i Rosji, uczestniczyli funkcjonariusze z Nadbużańskiego OSG, Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej, Służby Ochrony Granicy Państwowej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej oraz Zarządu Operacyjnego Głównego Zarządu SG Łotwy.

Zatrzymania przeprowadzono jednocześnie na terytorium Polski, Litwy i Łotwy. W Polsce ujęto dwóch obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej oraz obywatela RP, którzy tworzyli trzon grupy. Cudzoziemcy przebywali na terytorium naszego kraju na podstawie udzielonej im zgody na pobyt tolerowany. Jednocześnie służby łotewskie zatrzymały kolejnych członków grupy przestępczej – dziesięciu obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej, popełniających przestępstwa na granicy łotewsko-rosyjskiej, zaś strona litewska aresztowała na podstawie ENA jednego z głównych organizatorów nielegalnej migracji – obywatela Rosji narodowości czeczeńskiej. Wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. 

Na wniosek Prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie Sąd Rejonowy w Lublinie w stosunku do zatrzymanych dwóch obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej oraz obywatela Polski zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. 

Do tej pory w sprawie zatrzymano 84 nielegalnych migrantów – obywateli Wietnamu, w tym 42 przez Straż Graniczną oraz 42 przez służby litewskie i łotewskie dzięki informacjom uzyskanym przez Straż Graniczną.

W Polsce śledztwo nadzoruje Prokuratura Krajowa w Lublinie. 

 

Zdj. Nadbużański OSG

 

 

 

 

 

 • akcja zatrzymania członków grupy przestępczej
  akcja zatrzymania członków grupy przestępczej
 • akcja zatrzymania członków grupy przestępczej
  akcja zatrzymania członków grupy przestępczej
 • akcja zatrzymania członków grupy przestępczej
  akcja zatrzymania członków grupy przestępczej
 • akcja zatrzymania członków grupy przestępczej
  akcja zatrzymania członków grupy przestępczej
do góry