Najczęściej zadawane pytania
-
Najczęściej zadawane pytania
-
1. Jak sprawdzić jaką mam wizę i jaki jest dopuszczalny okres pobytu na wizie?
Wiza Schengen (oznaczenie literowe na wizie w rubryce „rodzaj wizy”, „type of visa”: C) w ramach swojej ważności uprawnia do wjazdów i pobytów (jednego lub większej liczby)
-
2. Jak samodzielnie obliczyć długość dopuszczalnego pobytu na wizie typ C?
Na stronie internetowej Dyrektoriatu Generalnego Spraw Wewnętrznych, Komisja Europejska zamieściła specjalny kalkulator służący do samodzielnego obliczania pobytów krótkoterminowych.
-
3. Czy możliwe jest swobodne przekraczanie granicy jedynie na podstawie decyzji o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy/stały na terenie Polski (wydruk papierowy) bez dokumentu w postaci plastikowej karty?
NIE. Wszyscy obywatele państw trzecich podlegający obowiązkowi wizowemu wjeżdżając na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powinni posiadać ważny dokumentu podróży oraz ważną wizę lub kartę pobytu potwierdzające prawo do legalnego wjazdu i pobytu w Polsce.
-
4. Wyszłam za mąż i zmieniłam nazwisko. Nowy paszport będę zmieniać w kraju pochodzenia. Czy mogę wyjechać z Polski na podstawie dotychczasowego paszportu oraz karty pobytu na nazwisko panieńskie ?
TAK. W opisanej sytuacji nie ma przeszkód, aby pomimo zmiany po ślubie nazwiska opuścić terytorium RP, na dotychczasowych zasadach tj. na podstawie dotychczas posiadanego ważnego paszportu oraz karty pobytu na nazwisko panieńskie.
-
5. Obywatele jakich krajów mogą podróżować do Polski bez wiz?
Z aktualną listą krajów, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz można zapoznać się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/przyjazd_do_polski/lista_panstw/lista_panstw
-
6. Czy niepełnoletni cudzoziemcy mogą samodzielnie podróżować i przekraczać granicę ?
TAK. Osoby małoletnie, będące obywatelami kraju trzeciego przekraczające granicę podlegają takiej samej odprawie wjazdowej i wyjazdowej, jak osoby dorosłe.
-
7. Czy można cofnąć decyzję o zakazie wjazdu na terytorium RP ?
TAK. Jeżeli wobec cudzoziemki/ca została wydana decyzja o zobowiązaniu do powrotu wraz z zakazem ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo zakazem ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen.
-
8. Moje dane figurują w wykazie osób niepożądanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej/Systemie Informacyjnym Schengen do celów odmowy wjazdu. Jak mogę sprawdzić do kiedy nie mogę wjeżdżać do Polski ?
W celu uzyskania informacji o okresie figurowania danych osobowych w wykazie osób niepożądanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w Systemie Informacyjnym Schengen do celów odmowy wjazdu, należy wystąpić w trybie art. 444 ust. 1 pkt 1 - 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach z pisemnym wnioskiem do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
-
9. Czy na podstawie posiadanej KARTY POLAKA mogę przekraczać granicę ?
NIE. Karta Polaka jest wyłącznie dokumentem poświadczającym przynależność do Narodu Polskiego.
Wybierz Strony
- wstecz o 5 <<
- poprzednia <
- 1
- 2
- 3
- dalej o 5 >>
- następna >