Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Wyposażenie i infrastruktura -

Nawigacja

Wyposażenie i infrastruktura

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Wyposażenie i infrastruktura

14.05.2008 Wersje dokumentu

 

Straż Graniczna jest jedną z najnowocześniejszych polskich formacji mundurowych. Dysponuje m.in. samochodami terenowymi typu: Land Rover, Mercedes, Jeep. Funkcjonariusze poruszają się też na czterokołowych motocyklach TRX i IPS oraz na zwykłych motocyklach, w tym na austriackich KTM-ach.

 

Na terenach, na które nie można wjechać pojazdami mechanicznymi, Straż Graniczna pełni służbę na koniach. Zimą zaśnieżone tereny patroluje na nartach i skuterach śnieżnych.

 

Granicę morską chronią nowoczesne okręty patrolowe, m.in. "Kaper". Wykorzystuje się również łodzie pontonowe typu "Strażnik". Wód Bałtyku strzeże nawet piękny żaglowy jacht.

 

Straż Graniczna wznosi się także w chmury. Z nieba granicy chronią samoloty "Wilga", M-28 "Skytruck" i "Mewa" oraz śmigłowce "Kania", "Sokół" i Mi-2.

 

Spektakularnym wyposażeniem są pojazdy obserwacyjne przeznaczone do patrolowania terenu, wykrywania i rozpoznawania obiektów, rejestracji na taśmie wideo wyników prowadzonej obserwacji i określania współrzędnych położenia obiektu. Samochody są przystosowane do jazdy po każdym terenie i w każdych warunkach pogodowych. Mogą pracować bez przerwy przez co najmniej 8 godzin.

 

Innym równie "atrakcyjnym" urządzeniem jest X-Ray 101 - urządzenie do kontroli bagaży promieniami rentgena, zainstalowane na podwoziu Chevroleta. Biała furgonetka X-Ray jest ciągle w ruchu. Jutro może skontrolować podróżnych przekraczających granicę w Bezledach, a za dwa-trzy dni pojawić się w Medyce.

do góry