Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Fałszywy obywatel Syrii na granicy polsko-białoruskiej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy obywatel Syrii na granicy polsko-białoruskiej

14.01.2022

W środę 12.01 funkcjonariusze z Placówki SG w Mielniku zdemaskowali obywatela Turkmenistanu, który podawał się za obywatela Syrii. Mężczyzna nielegalnie przekroczył granicę z Białorusi do Polski.

31– letni mężczyzna nie chciał odpowiadać na zadawane pytania. Oświadczył jedynie, że jest obywatelem Syrii. Funkcjonariusze SG bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu szybko zdemaskowali oszusta. Obywatel Syrii okazał się być obywatelem Turkmenistanu. Mężczyzna przez ostatnie miesiące mieszkał i pracował na Białorusi.  Przy cudzoziemcu ujawniono lornetkę noktowizyjną z możliwością nagrywania, trzy telefony komórkowe oraz nożyce do cięcia concertiny.

W sprawie zatrzymanego domniemanego obywatela Syrii, z chwilą pojawienia się go w placówce SG ,działania od razu podjęli aktywiści oraz przedstawiciele Rzecznika Praw Oywatelskich, prosząc o pilne wyjaśnienie, jakie czynności i na jakiej podstawie prawnej zostały lub zostaną wobec cudzoziemca podjęte i czy składa wniosek o ochronę międzynarodową. Telefonicznie do placówki zgłaszali się pełnomocnicy, którzy chcieli reprezentować obywatela Syrii podając jego fałszywe dane osobowe. Pierwsze pisma z zapytaniami  - na jego nieprawdziwe dane zaczynały spływać do placówki SG kiedy tylko cudzoziemiec się w niej pojawił.

Obecnie obywatel Turkmenistanu przebywa w Placówce SG w Mielniku. Trwają czynności związane z weryfikacją jego tożsamości oraz ustaleniem rzeczywistego celu podróży.

 

 

 

  • Nożyce
    Nożyce
  • Lornetka noktowizyjna 2
    Lornetka noktowizyjna 2
do góry