Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Wyroki za nielegalny handel bronią - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyroki za nielegalny handel bronią

Ewelina Szczepańska
17.12.2021

Prawomocnym wyrokiem sądu, skazującym trzech mężczyzn na karę pozbawienia wolności za posiadanie broni palnej bez wymaganego zezwolenia, zakończyło się postępowanie prowadzone przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Świecku. Postępowanie pozwoliło ustalić dokładne szczegóły procederu, związanego z nielegalnym handlem bronią i amunicją.

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki Świecku, rok temu, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 47 i 49 lat. W aucie, którym podróżowali zatrzymani, zostały znalezione trzy przerobione pistolety maszynowe PPS wz. 43 wraz z magazynkami oraz 100 sztuk amunicji Parabellum 9mm. Kierowca auta, który najpierw stwierdził, że torbę z bronią i amunicją otrzymał od znajomego, aby dostarczyć ją do Niemiec, ostatecznie przyznał się, że wiedział, co przewozi bez zezwolenia. Za przestępstwo to trafił na 3 miesiące do aresztu śledczego. Po zabezpieczeniu broni ustalono, że docelowo miała trafić do Berlina, a jej zakupu mieli dokonać członkowie tureckich grup przestępczych.  

Funkcjonariusze dotarli do miejsc, gdzie zabezpieczono kamizelki kuloodporne, hełmy taktyczne, broń palną, szkielet broni palnej i zapiski wskazujące, że grupy zajmowały się nielegalnym handlem bronią. Zabezpieczono również sejf stojący klasy S1, wewnątrz którego także była broń palna.

Podczas prowadzonego postępowania wszczęto poszukiwania osób mających związek z nielegalnym obrotem bronią palną i amunicją. Sąd wydał za nimi listy gończe oraz Europejskie Nakazy Aresztowania. Zatrzymano kolejne 2 osoby – nadawcę oraz odbiorcę broni. Udało się ponadto ustalić, że broń, którą handlowano, została wytworzona w Polsce. Przed sprzedażą koncesjonowanemu podmiotowi była natomiast przechowywana przez Agencję Mienia Wojskowego (AMW). Koncesjonowany podmiot kupował do kilku tysięcy sztuk broni od AMW, następnie część towaru była wprowadzana legalnie przez koncesjonowany podmiot na rynek zachodni UE. Pozostała część była „brakowana” przez uprawnionego rusznikarza i zbywana na części (w tym części, które nie podlegają pod ustawę o broni i amunicji).

W trakcie postępowania nawiązano współpracę ze służbami niemieckimi, co doprowadziło do zatrzymania właściciela podmiotu koncesjonowanego na terenie Niemiec wraz z dużą ilością broni palnej.

Cztery osoby zostały zatrzymane i skazane prawomocnymi wyrokami sądów na kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 2 lat  (trzy osoby zostały skazane przez polski sąd, natomiast jeden mężczyzna został skazany na terenie Niemiec).

zdj. Nadodrzański OSG

 

  • Funkcjonariusz SG zabezpiecza nielegalny towar
    Funkcjonariusz SG zabezpiecza nielegalny towar
  • Akta śledztwa w sprawie nielegalnego obrotu bronią
    Akta śledztwa w sprawie nielegalnego obrotu bronią
  • Zabezpieczona broń
    Zabezpieczona broń
do góry