Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Turbolety już patrolują polską granicę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Turbolety już patrolują polską granicę

Szymon Mościcki
10.12.2021

Od kilku tygodni dwa najnowsze samoloty we flocie SG patrolują polską granicę, również odcinek polsko-białoruski.

Samoloty L-410 UVP E-20 wyposażone są w dwa silniki turbinowe, które pozwalają na szybkie dotarcie do rejonu planowanego rozpoznania. W przypadku ewentualnej awarii jednego z silników samolot może kontynuować lot do najbliższego lotniska bez narażenia na niebezpieczeństwo załogi oraz statku powietrznego. Ze względu na dużą moc jednostek napędowych oraz gabaryty, samoloty posiadają duży ciężar załadowania i możliwe jest zainstalowanie na ich pokładzie systemów niezbędnych do prowadzenia obserwacji i rozpoznania.

Na wyposażeniu samolotów są m.in. radary umożliwiające wstępną identyfikację obiektów znajdujących się na powierzchni wody, lądu i w przestrzeni powietrznej. System automatycznej identyfikacji jednostek nawodnych, zainstalowany w samolotach, pozwala na rozpoznawanie zarejestrowanych łodzi i statków, a dzięki systemowi obserwacji lotniczej dalekiego zasięgu możliwa jest precyzyjna identyfikacja obserwowanych obiektów, znajdujących się w odległości 15 km. Modem łączności satelitarnej pozwala na przekaz danych w czasie rzeczywistym w postaci krótkich filmów i obrazów oraz łączność telefoniczną na rozległych obszarach morskich.

Samoloty posiadają także  wyposażenie ratunkowe załogi niezbędne do wykonywania lotów w dużej odległości od linii brzegowej wraz z urządzeniami umożliwiającymi przeszukiwanie akwenów w poszukiwaniu rozbitków.

 

 

 • Samolot Turbolet Samolot Turbolet
  Samolot Turbolet
 • Bok samolotu z napisem Straż Graniczna
  Bok samolotu z napisem Straż Graniczna
 • Samolot Turbolet
  Samolot Turbolet
 • Operator systemów pokładowych przed monitorem
  Operator systemów pokładowych przed monitorem
 • Monitor systemów pokładowych
  Monitor systemów pokładowych
do góry