Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Rekordowy przemyt haszyszu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Rekordowy przemyt haszyszu

09.11.2021

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG, działający pod nadzorem Prokuratury Krajowej, zatrzymali rekordowy transport 244,5 kilogramów haszyszu o czarnorynkowej wartości ponad 12 mln zł. Narkotyki ukryte były w naczepie ciężarówki zatrzymanej do kontroli w powiecie siedleckim. Do sprawy aresztowano dwóch kierowców kontrolowanego pojazdu.

Ciężarówka została zatrzymana do kontroli 9 października br., w miejscowości Zbuczyn w powiecie siedleckim, przy trasie E30. Z ustaleń mundurowych wynikało, że w tirze jadącym z jednego z krajów Europy Zachodniej, mogą być przewożone znaczne ilości narkotyków.

W wyniku podjętej kontroli oraz przeszukania pojazdu z udziałem psa wyszkolonego do wykrywania narkotyków, okazało się, że w przestrzeni konstrukcyjnej naczepy ukryto 14 toreb sportowych zawierających owalne kostki substancji żywicznej koloru brunatnego. Analiza przeprowadzona w Laboratorium Kryminalistycznym Straży Granicznej w Warszawie wykazała, że jest to wysokiej jakości haszysz. Wartość zabezpieczonych narkotyków to aż 12 225 349, 50 zł.

W związku z ujawnionym nielegalnym transportem zatrzymano dwóch mężczyzn, obywateli Litwy, którzy podróżowali skontrolowanym zestawem ciężarowym. Prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz usiłowania wywozu z terytorium Polski na Białoruś znacznych ilości haszyszu. Podejrzani trafili do tymczasowego aresztu. Za popełnione czyny grozi im od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

 

zdj.: Nadbużański OSG

  • hasz 3a
  • hasz 4 kopia
do góry