Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Legalizowali pobyt cudzoziemcom - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Legalizowali pobyt cudzoziemcom

Maciej Pietraszczyk
15.10.2021

Dwoje mieszkańców Przemyśla zatrzymali funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Medyce. Małżonkowie w wieku 41 i 33 lat to obywatele Polski, którzy posiadają również obywatelstwo ukraińskie. Pod pozorem prowadzenia firmy zajmowali się legalizacją pobytu cudzoziemców w Polsce.

Małżeństwo prowadziło kilka firm, a jedna z nich trudniła się rejestracją spółek z kapitałem zagranicznym oraz ich obsługą w ramach tzw. „wirtualnego biura”. Małżonkowie między innymi składali  za cudzoziemców wnioski o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na podstawie fałszywych oświadczeń o zatrudnieniu. Do urzędów dostarczali też inne niezbędne dokumenty, co więcej potwierdzali pobyt cudzoziemców w miejscu zameldowania. Za pomoc cudzoziemcom kasowali od 1200 do 3000 złotych.

Małżonkowie usłyszeli zarzuty związane z osiąganiem korzyści majątkowych z umożliwiania nielegalnego pobytu cudzoziemcom. Grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności. Dalsze czynności w tej sprawie są prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Przemyślu. Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

zdj. Bieszczadzki OSG

 

  • Zatrzymany wprowadzany przez funkcjonariuszy SG do siedziby prokuratury
    Zatrzymany wprowadzany przez funkcjonariuszy SG do siedziby prokuratury
do góry