Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Konferencja prasowa na temat wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Konferencja prasowa na temat wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej

Ewelina Szczepańska
20.09.2021

Premier RP Mateusz Morawiecki, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński oraz Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga uczestniczyli w konferencji prasowej w Komendzie Głównej SG w Warszawie.

Wydarzenie poprzedziła odprawa służbowa, w której trakcie omówiono bieżącą sytuację na polsko-białoruskiej granicy. Online w spotkaniu uczestniczyli Komendant Podlaskiego Oddziału SG płk SG Andrzej Jakubaszek oraz Komendant Nadbużańskiego Oddziału SG gen. bryg. SG Jacek Szcząchor, a także Komendanci Policji z Komend Wojewódzkich Policji w Białymstoku i w Lublinie.

Premier Morawiecki mówił o odnalezieniu po stronie polskiej trzech ciał migrantów. Przyznał, że okoliczności wskazują na to, że zmarli oni głównie na skutek hipotermii i wycieńczenia. To zorganizowana akcja Łukaszenki, która ma doprowadzić do destabilizacji na granicy polsko-białoruskiej.

Ponadto odniesiono się również do odkrycia zwłok kobiety po stronie białoruskiej.  Próbuje się nas na Białorusi oczerniać, że zwłoki tej kobiety zostały przeciągnięte na stronę białoruską. Jasno stwierdzam, to jest kłamstwo (...) - podkreślił stanowczo Komendant Główny SG. – Dziękuję wszystkim mieszkańcom pogranicza podlaskiego i lubelskiego, którzy rozumieją sytuację i są z nami (...) Dziękuję funkcjonariuszom Policji, żołnierzom Wojska Polskiego i funkcjonariuszom Straży Granicznej. Jestem dumny z Waszej postawy, będziemy Was wspierać, doposażać w nowy sprzęt i w najnowsze rozwiązania techniczne zaznaczył Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Uczestniczący w konferencji Minister Kamiński nie krył: Kryzys na granicy może trwać jeszcze wiele miesięcy. Może mieć jeszcze tragiczne odsłony. Zapowiedział, że do wzmocnienia granicy z Białorusią ma być skierowanych dodatkowych około 500 żołnierzy, a Podlaski Oddział SG otrzyma na dniach 8 nowoczesnych pojazdów obserwacyjnych do patrolowania granicy.

***

Od 1 sierpnia br. Straż Graniczna odnotowała ponad 7,6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej (w tej liczbie zawierają się zarówno próby udaremnione, jak i zatrzymania na terenie Polski). W sierpniu takich prób było łącznie 3,5 tys., a we wrześniu ponad 4,1 tys. Od 1 sierpnia br. zatrzymano łącznie 1,1 tys. cudzoziemców (głównie obywateli Iraku – ponad 700 osób, pozostałe osoby to obywatele Afganistanu, Syrii, Somalii i Tadżykistanu). Od 1 sierpnia br. udaremniono ponad 6,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Od początku września z kolei Straż Graniczna odnotowała już ponad 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Od początku września zatrzymano ok. 80 osób za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. Osoby te przyjechały pod granicę, aby zabrać nielegalnych imigrantów i przetransportować ich w głąb kraju lub do Europy Zachodniej.

 

zdj. Ewelina Szczepańska (KGSG), KPRM

 • Premier, Komendant Główny SG oraz minister Piotr Muller w trakcie odprawy w KGSG
  Premier, Komendant Główny SG oraz minister Piotr Muller w trakcie odprawy w KGSG
 • Premier RP, Komendant Główny SG oraz Minister Kamiński w trakcie odprawy w KGSG
  Premier RP, Komendant Główny SG oraz Minister Kamiński w trakcie odprawy w KGSG
 • Konferencja prasowa w KGSG na temat wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej
  Konferencja prasowa w KGSG na temat wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej
 • Komendant Główny SG przemawia w trakcie konferencji prasowej w KGSG
  Komendant Główny SG przemawia w trakcie konferencji prasowej w KGSG
 • Komendant Główny SG gen. dyw. SG T. Praga na konferencji prasowej w KGSG
  Komendant Główny SG gen. dyw. SG T. Praga na konferencji prasowej w KGSG
do góry