Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Cudzoziemiec z fałszywym paszportem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Cudzoziemiec z fałszywym paszportem

Maciej Pietraszczyk
10.02.2020

Na wrocławskim dworcu autobusowym funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywatela Nigerii, u którego w bagażu ujawnili podrobiony liberyjski paszport.

7 lutego patrol Straży Granicznej wylegitymował na wrocławskim dworcu PKS 58-letniego obywatela Nigerii. Cudzoziemiec do kontroli okazał niemieckie pozwolenie na pobyt dla cudzoziemców starających się o ochronę międzynarodową. Dokument ten jest ważny tylko na terytorium państwa, które go wystawiło i nie uprawnia do przekraczania granicy ani do pobytu w innym państwie członkowskim UE. Cudzoziemiec odmawiał okazania paszportu, tłumacząc, że został mu odebrany w momencie wydania mu dokumentu dla osoby starającej się o azyl.

W trakcie przeszukania rzeczy osobistych podróżnego funkcjonariusze SG ujawnili jednak legalny nigeryjski paszport oraz podrobiony liberyjski paszport z jego zdjęciem, wystawiony jednak na zupełnie inne dane. Weryfikacja dokumentu wykazała, że jest on podrobiony. Cudzoziemiec przyznał, że dokument zakupił jego brat, który w Liberii zapłacił za dokument 130 euro.

Obywatel Nigerii został zatrzymany i usłyszał zarzut czynienia przygotowań do użycia jako autentycznego sfałszowanego liberyjskiego paszportu. Przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz grzywny w wysokości 3 tys. złotych.

 

zdj. Nadodrzański OSG

  • Cudzoziemiec z fałszywym paszportem
    Cudzoziemiec z fałszywym paszportem
do góry