Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Uderzenie w zorganizowaną grupę zajmującą się przerzutem cudzoziemców - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Uderzenie w zorganizowaną grupę zajmującą się przerzutem cudzoziemców

Dorota Bołotowicz
08.11.2019

Funkcjonariusze Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Krajowej, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie organizowali przerzut cudzoziemców z Rumunii, przez Polskę, do krajów Europy Zachodniej. Cudzoziemcy płacili za to od 6,5 do 20 tys. dolarów. W wyniku wspólnych działań zatrzymano 10 osób w tym 9 Polaków i 1 obywatela Wietnamu.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu i policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji od wielu miesięcy prowadzą śledztwo pod nadzorem Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej organizującej kanały przerzutowe cudzoziemcom do Europy Zachodniej. Pierwsze informacje dotyczące przemytu ludzi uzyskali funkcjonariusze Straży Granicznej. Szybko okazało się, że jest to zorganizowana grupa przestępcza, którą również ma na celowniku CBŚP z Zarządu we Wrocławiu. Połączone siły służb doprowadziły do ustalenia sposobu działania grupy oraz ich członków.  Wsparcia udzielili także funkcjonariusze z Europolu.  

Wszystko wskazuje na to, że grupa przestępcza działała na terenie całej Europy. Jej członkowie organizowali kanały przerzutowe cudzoziemcom rozpoczynające się w Rumunii, poprzez Polskę aż do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Za taką podróż każdy z cudzoziemców  miał zapłacić od 6,5 do 20 tys. dolarów.  

Funkcjonariusze Straży Granicznej i policjanci ustalili, że osoby były przewożone z Rumunii w schowkach ukrytych w przestrzeniach ładunkowych pojazdów ciężarowych. Specjalnie skonstruowane skrytki były umieszczone za przewożonym towarem i uniemożliwiały ukrytym tam  cudzoziemcom samodzielne wydostanie. Podróż w skrajnie ciężkich warunkach trwała kilkadziesiąt godzin. Członkowie grupy przewozili również cudzoziemców w wypożyczonych kamperach.  

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że przerzut cudzoziemców odbywał się etapowo, a Polska była miejscem, gdzie osoby przemycane oczekiwały na przewóz do miejsca docelowego.

Funkcjonariusze już wcześniej nie dopuścili do przemytu 21 cudzoziemców. Osoby te wpadły podczas nielegalnego przekraczania granicy naszego kraju. Polskie służby zatrzymały także 13 osób na terytorium Niemiec i Wielkiej Brytanii.

6 listopada na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego funkcjonariusze SG i CBŚP przeprowadzili szeroko zakrojone działania. Zatrzymano 10 osób, w tym 9 Polaków i 1 obywatela Wietnamu. 

Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, gdzie przestawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która organizowała cudzoziemcom  przekraczanie wbrew przepisom granicy RP. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania, także na terenie Unii Europejskie.

zdj. i materiał filmowy: Policja i Straż Graniczna

 

 

 

do góry