Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Akt oskarżenia przeciwko organizatorom przerzutu cudzoziemców - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Akt oskarżenia przeciwko organizatorom przerzutu cudzoziemców

Ewelina Szczepańska
15.07.2019

Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się organizowaniem cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granic RP. Śledztwo od maja 2016 r. prowadzili funkcjonariusze z Placówki SG w Szczecinie pod nadzorem Prokuratury w Szczecinie.

Śledczy ustalili, że grupa 8 Polaków (4 mężczyzni i 4 kobiety w wieku od 30 do 50 lat, mieszkańcy województwa mazowieckiego) działała od października 2013 r. do września 2015 r. na terenie całego kraju. Jej członkowie organizowali przerzuty cudzoziemców, głównie obywateli Iraku i Syrii, z wykorzystaniem sfałszowanych polskich i greckich dokumentów tożsamości, paszportów i dowodów osobistych. Do Polski cudzoziemcy przylatywali lotami czarterowymi z Grecji. Byli ukrywani, dostarczano im samochody, przekazywano osobom przewożącym ich w rejon nadgraniczny oraz organizowano doprowadzenie do granicy i jej przekroczenie. Następnie, cudzoziemcy przesiadali się do podstawionych pojazdów lub kontynuowali podróż pociągiem do Europy Zachodniej. Oskarżeni przyznali się do zarzucanych im przestępstw. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego. Grozi im kara pozbawienia wolności do 5 lat.

 

do góry