Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej „Hinduski kanał” przerzutowy w Bieszczadach rozpracowany przez SG - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Hinduski kanał” przerzutowy w Bieszczadach rozpracowany przez SG

Dorota Bołotowicz
09.07.2019

W wyniku kilkumiesięcznego śledztwa funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krościenku zatrzymali 27-letniego obywatelowi Indii, któremu przedstawili zarzuty pomocnictwa obywatelom Indii w nielegalnym przekraczaniu granicy państwowej. Cudzoziemiec był ostatnim z podejrzanych o organizowanie „hinduskiego kanału przerzutowego” w Bieszczadach.

Zatrzymanie miało związek ze sprawą z listopada 2018 r., kiedy to funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 6 hindusów, którzy nielegalnie przedostali się z Ukrainy na terytorium RP. Wtedy również ustalono i pociągnięto do odpowiedzialności karnej organizatorów  przerzutu – 1 Polaka i 1 obywatela Indii. Zostali oni zatrzymani i przedstawiono im zarzuty.

Sprawą zajmowali się funkcjonariusze SG z placówki w Krościenku. Strażnicy graniczni w wyniku kilkumiesięcznych działań ustali miejsce pobytu przebywającego legalnie w Polsce obywatela Indii. Kolejnych dwóch nielegalnych migrantów z Indii zatrzymano w lutym bieżącego roku. W związku z podejrzeniem udziału jeszcze jednej osoby w tworzeniu kanału przerzutowego śledztwa nie przerwano. Ustalono miejsce pobytu przebywającego legalnie w Polsce obywatela Indii. 4 lipca br. w Łodzi mężczyznę zatrzymano i postawiono mu zarzuty.

Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Lesku.

do góry