Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Ćwiczenie antyterrorystyczne KAPER-18/II - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenie antyterrorystyczne KAPER-18/II

Dorota Bołotowicz
09.11.2018

Funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej 7 i 8 listopada uczestniczyli w ćwiczeniu antyterrorystycznym Kaper-18/II, które jest częścią największych ćwiczeń wojskowych w Polsce – ANAKONDA 18.

Scenariusz zakładał, że siły Wojsk Specjalnych, Policji i Straży Granicznej przy wsparciu Marynarki Wojennej odbiją z rąk terrorystów przejęty prom z zakładnikami.

Głównym celem ćwiczenia było zgranie sił struktur wojskowych i pozamilitarnych oraz sprawdzenie procedur współdziałania i przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym na morzu. Scenariusz ćwiczenia został tak przygotowany, aby ćwiczone zdarzenia były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych.

W ćwiczeniu brały udział  jednostki pływające z Pomorskiego i Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej i Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG, samolot Mewa z I Wydziału Lotniczego KGSG, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gdyni i służby operacyjne.

W morskiej fazie ćwiczenia służby odbiły przejęty przez terrorystów prom pasażerski, na pokładzie którego znajdowali się zakładnicy. Jednostka bezpiecznie wpłynęła do portu w Gdyni, gdzie funkcjonariusze SG przeprowadzili odprawę graniczną. 

Ćwiczenie zorganizowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zdj. Morski OSG

  • Ćwiczenia KAPER-18/II
    Ćwiczenia KAPER-18/II
  • Ćwiczenia KAPER-18/II
    Ćwiczenia KAPER-18/II
do góry