Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Kolejna grupa przestępcza zlikwidowana przez Straż Graniczną - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna grupa przestępcza zlikwidowana przez Straż Graniczną

Dorota Bołotowicz
06.11.2018

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Medyce rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalną dystrybucją papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. W ciągu pół roku członkowie grupy wprowadzili do obrotu ponad 209 tysięcy paczek papierosów, narażając Skarb Państwa na straty przekraczające 3,5 mln złotych. Postawiono zarzuty 6 osobom.

Śledztwo rozpoczęto w październiku 2017 roku. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Medyce ustalili,  że w rejonie polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce i w Przemyślu działa zorganizowana grupa przestępcza, która zajmuje się skupowaniem, przechowywaniem, przewożeniem oraz dalszą dystrybucją papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Obrót kontrabandą miał odbywać się na dużą skalę, a osoby miały osiągać z tego tytułu spore zyski.

Działania operacyjne, trwające 18 miesięcy, doprowadziły do przerwania tego nielegalnego procederu i ustalenia tożsamości sześciu osób: 4 obywateli Ukrainy i 2 obywateli Polski, a także ujawnienia „dziupli”, gdzie przechowywane były papierosy.

W poniedziałek 22 października 2018 r. funkcjonariusze SG przeszukali cztery miejsca na terenie województwa podkarpackiego i śląskiego, gdzie przechowywano nielegalne towary. Ponadto zabezpieczono pojazd  i środki pieniężne na kwotę około 50 tys. zł.

Zatrzymano 4 Polaków, mieszkańców powiatu przemyskiego, jasielskiego i woj. śląskiego (27, 46, 48 i 60 lat) oraz 2 obywateli Ukrainy ( 40 lat i 42 lat).

Organizatorem tego nielegalnego procederu był 27-letni mieszkaniec Przemyśla.  On sam lub za pośrednictwem innych osób kupował na przygranicznych bazarach od obywateli Ukrainy papierosy, przechowywał je i organizował system  dystrybucji na terenie Polski, Czech i Niemiec. Pozostali podejrzani kupowali papierosy, po czym przewozili je do „dziupli”.

Lider grupy ukrywał papierosy w specjalnie skonstruowanej w kanale garażu skrytce, która mogła pomieścić nawet 30 tysięcy paczek papierosów.

Śledztwo wykazało, że w okresie od października 2017 r. do kwietnia 2018 r.  grupa wprowadziła do obrotu ponad 209 tysięcy paczek papierosów, powodując uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie przekraczającej 3,5 mln złotych.

Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. W dniach 22 - 23 października Prokurator Okręgowy przedstawił podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Za te czyny grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wobec lidera – 27-letniego mieszkańca Przemyśla, jak również wobec 60-letniego mieszkańca Medyki, Sąd Rejonowy w Przemyślu, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci: poręczeń majątkowych, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

Zdj. Bieszczadzki OSG

  • nielegalny towar
    nielegalny towar
  • nielegalny towar
    nielegalny towar
  • nielegalny towar
    nielegalny towar
do góry