Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Konie służbowe SG na paradzie „Stu koni na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości” - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Konie służbowe SG na paradzie „Stu koni na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości”

Ewa Gajewska
11.07.2018

Lewiatan, Kaprys, Korynt i Solo to cztery z ośmiu koni służbowych Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, które wzięły udział w paradzie i zabezpieczaniu 17. Powojennych Targów Końskich w Lutowiskach w Bieszczadach.

W sobotę (7 lipca) funkcjonariusze - jeźdźcy konni Bieszczadzkiego Oddziału SG - zaprezentowali formację na paradzie „Stu koni na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Parada odbyła się w ramach Targów Końskich w Lutowiskach.

Targi Końskie w Lutowiskach nawiązują do przedwojennej tradycji organizowania jarmarków. Podczas imprezy odbywa się m.in. parada koni, pokazy ścieżki huculskiej, skoki jeździeckie, pokazy jazdy w stylu west (styl jazdy konnej wywodzący się z USA) oraz aukcja koni. W sobotniej imprezie wzięło udział stu jeźdźców z całego Podkarpacia. Oprócz koni Straży Granicznej zaprezentowali się także policyjni jeźdźcy konni i konie pochodzące z kilku ośrodków jeździeckich w Bieszczadach.

Bieszczadzki Oddział SG  jako jedyny w Polsce wykorzystuje konie służbowe  do patrolowania granicy państwa. Patrole konne świetnie się sprawdzają zwłaszcza na  ekologicznych terenach Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W czasie szkoleń jeźdźców konnych ważnym elementem ćwiczeń jest zabezpieczanie imprez masowych. Aktualnie w Straży Granicznej służy osiem koni. 

zdj. Bieszczadzki OSG

 • konie służbowe SG
  konie służbowe SG
 • konie służbowe SG
  konie służbowe SG
 • konie służbowe SG
  konie służbowe SG
 • konie służbowe SG
  konie służbowe SG
do góry