Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Kawior wart 1,2 mln zł - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kawior wart 1,2 mln zł

Ewelina Szczepańska
05.03.2018

4 marca, na przejściu granicznym w Krościenku, funkcjonariusze SG ujawnili 160 kg nielegalnie transportowanego kawioru z jesiotra wartego ponad 1,2 mln zł.

Kawior z jesiotra podlega ochronie, zgodnie z Konwencją Waszyngtońską CITES, a na jego transport jest wymagane zezwolenie.

W trakcie kontroli dwóch pojazdów osobowych, opuszczających Polskę funkcjonariusze SG zauważyli szklane słoiki oraz plastikowe pojemniki bez oznaczeń. Okazało się, że kierowcy pojazdów, obywatele Ukrainy, transportowali kawior z jesiotra syberyjskiego. Mężczyźni nie posiadali zezwoleń na przewóz tego typu towaru i twierdzili, że są kurierami, którzy mają dowieźć towar do odbiorców we Lwowie.

Kawior został zabezpieczony i zgodnie z właściwością przekazany funkcjonariuszom KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, można przewozić tylko jedną puszkę kawioru gatunków ryb jesiotrokształtnych (Acipenseri-formes spp.) tj. do 125 gramów na osobę, a  opakowania muszą być indywidualnie oznaczone (tj. posiadać etykiety potwierdzające legalne źródło pozyskania). W innym przypadku jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat. 

zdj. Bieszczadzki OSG

do góry