Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Nieudana próba wywiezienia mercedesów kupionych jako odpad - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nieudana próba wywiezienia mercedesów kupionych jako odpad

Magdalena Tomaszewska
15.02.2018

14 lutego br. na przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili wywóz z Polski na Ukrainę dwóch mercedesów (CLS 250 z 2016 r. oraz E250 z 2014 r.) o łącznej wartości 250 tys. zł. Obywatel Ukrainy kupił je w USA jako uszkodzone, przeznaczone na złom lub części i próbował bez odpowiedniego zezwolenia – jako pojazdy sprawne – wywieźć za granicę.

Funkcjonariusze SG zatrzymali oba pojazdy i skierowali sprawę do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Inspektor potwierdził, że pojazdy stanowią odpad, który nie może być transportowany poza kraje OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), czyli również na Ukrainę.

31-letni obywatel Ukrainy usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa przeciwko ochronie środowiska. Grozi mu za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto w postępowaniu administracyjnym, związanym z naruszeniem przepisów ustawy o ruchu drogowym, został ukarany karą 6 tys. zł.

Sprawa została przekazana dalszego prowadzenia do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który podejmie ostateczne decyzje w sprawie zabezpieczonych samochodów, w tym o ewentualnym ich zwrocie na teren USA.

zdj. Bieszczadzki OSG

  • zatrzymane mercedesy
    zatrzymane mercedesy
  • zatrzymany mercedes
    zatrzymany mercedes
  • zatrzymany mercedes
    zatrzymany mercedes
do góry