Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Rozbita grupa przestępcza organizująca nielegalną migrację - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa przestępcza organizująca nielegalną migrację

Magdalena Tomaszewska
19.10.2017

Trzech członków grupy przestępczej – dwóch obywateli Polski i obywatela Ukrainy – którzy zajmowali się organizowaniem nielegalnej migracji, zatrzymali w powiecie cieszyńskim funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Zatrzymanym mężczyznom zarzuca się zorganizowanie nielegalnej migracji dla co najmniej kilkuset obywateli Ukrainy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było od kilku miesięcy przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej.

Jak ustalono w ramach śledztwa, zatrzymani mężczyźni od co najmniej roku zajmowali się organizowaniem nielegalnej migracji obywatelom Ukrainy. Przestępczy proceder polegał na wyszukiwaniu na terenie Cieszyna i Bielska-Białej osób zwanych słupami, które w zamian za niewielkie korzyści majątkowe wystawiały i rejestrowały w Powiatowych Urzędach Pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy, choć nie miały zamiaru ani możliwości zatrudnienia obywateli Ukrainy. Dokumenty te były wywożone na terytorium Ukrainy. Tam na ich podstawie Ukraińcy otrzymywali w polskich urzędach konsularnych wizy Schengen z prawem do pracy w naszym kraju. Następnie, na podstawie wyłudzonych wiz, nielegalnie przekraczali granicę do Polski, skąd jechali dalej do krajów Unii Europejskiej i tam podejmowali nielegalną pracę. Za uzyskanie wizy w taki sposób Ukraińcy płacili od 100 do nawet 400 euro.

Wobec dwóch zatrzymanych obywateli Polski prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego. Wobec trzeciego z mężczyzn – obywatela Ukrainy – na wniosek Prokuratury Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej zdecydował o 3 miesięcznym tymczasowym aresztowaniu.

Wszystkim zatrzymanym osobom grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Od 11 czerwca zniesiony został obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do UE. Warunkiem jest posiadanie paszportu biometrycznego i spełnienie pozostałych warunków wjazdu określonych w przepisach, a pobyt w ramach ruchu bezwizowego nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. Jednak w pozostałych przypadkach nadal obowiązuje ruch wizowy.

​zdj. Śląski OSG

  • Zatrzymani za organizowanie nielegalnej migracji
    Zatrzymani za organizowanie nielegalnej migracji
do góry