Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Udający Polaka Ukrainiec zatrzymany w Norwegii za kradzież - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Udający Polaka Ukrainiec zatrzymany w Norwegii za kradzież

Magdalena Tomaszewska
04.05.2017

Policja norweska przekazała funkcjonariuszom z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie mężczyznę posługującego się polskimi dokumentami, który został zatrzymany podczas próby kradzieży roweru. Okazało się, że mężczyzna jest Ukraińcem podszywającym się pod obywatela Polski.

Mężczyzna posiadał przy sobie polski dowód oraz polskie prawo jazdy i twierdził, że jest Polakiem. Funkcjonariusze SG ustalili jednak, że obydwa dokumenty były podrobione na wzór oryginalnych. Podczas przesłuchania mężczyzna oświadczył, że faktycznie jest obywatelem Ukrainy a dokumenty kupił podczas pobytu w Norwegii poprzez stronę internetową.

Ukraińcowi przedstawiono zarzut posłużenia się jako autentycznymi podrobionymi na wzór oryginalnych polskimi dokumentami. Zatrzymany przyznał się do zarzucanego czynu i poddał dobrowolnie karze 9 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata. Ponadto Komendant Placówki SG Warszawa-Okęcie wydał decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu wraz z zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen na okres 3 lat. Ponieważ cudzoziemiec nie posiadał dokumentów podróży, decyzją Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy został umieszczony Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu na dwa miesiące.

 

zdj. Nadwiślański OSG

  • podrobione dokumenty
    podrobione dokumenty
do góry