Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Rekordowy przemyt narkotyków uderemniony przez Straż Graniczną - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rekordowy przemyt narkotyków uderemniony przez Straż Graniczną

Magdalena Tomaszewska
21.02.2017

Przemyt 250 kg haszyszu o wartości 9 milionów złotych udaremnili funkcjonariusze Straży Granicznej na przejściu granicznym w Korczowej. Narkotyki przewożone były w dwóch samochodach osobowych, a miejsce ukrycia towaru wskazał pies służbowy – dwuletni owczarek Chiro.

W sobotę, 18 lutego, do odprawy granicznej na kierunku wyjazdowym z Polski stawiło się troje obywateli Ukrainy: 33-letnia kobieta i dwóch mężczyzn w wieku 45 i 38 lat. Podczas kontroli samochodów, którymi podróżowali, pies służbowy Chiro zasygnalizował przewodnikowi, że w pojazdach mogą być  przewożone narkotyki.

W trakcie szczegółowej kontroli, w specjalnych skrytkach znajdujących się w podłodze obu pojazdów, ujawniono 250 kilogramów haszyszu. Szacunkowa wartość ujawnionego haszyszu to ok. 9 milionów złotych. To rekordowa ilość narkotyków ujawniona jednorazowo przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Cudzoziemcy zostali zatrzymani. Postawiono im zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się przemytem narkotyków, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. Ponadto sąd zastosował wobec nich trzymiesięczną karę aresztu.

Do sprawy zabezpieczono również samochody, którymi przewożone były narkotyki. Łączna wartość zatrzymanych: BMW X5 i BWM X6 to 200 tysięcy złotych. Oba ulegną przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

Sprawę prowadzą funkcjonariusze z Placówki SG w Korczowej pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

Dwuletni owczarek niemiecki Chiro służbę w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej pełni od roku. Obecnie w BiOSG służy 50 psów służbowych o specjalnościach, m.in. tropiące, patrolująco-obronne, do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni oraz do wyszukiwania narkotyków.

 

materiał filmowy i zdj. Bieszczadzki OSG

 

 

 

  • samochód, w którym ukryto narkotyki
    samochód, w którym ukryto narkotyki
  • skrytka na narkotyki w podłodze samochodu
    skrytka na narkotyki w podłodze samochodu
  • samochód, w którym ukryto narkotyki
    samochód, w którym ukryto narkotyki
do góry