Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Kobiety w Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kobiety w Straży Granicznej

Magdalena Tomaszewska
08.03.2016

Spośród czterech służb podległych MSWiA Straż Graniczna jest formacją, w której procentowo pełni służbę najwięcej kobiet. Panie stanowią 24,5% wszystkich funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Kobiety w Straży Granicznej pełnią służbę na różnych stanowiskach – panie są dowódcami jednostek pływających, pilotami, przewodnikami psów służbowych, radcami prawnymi, instruktorami i wykładowcami ośrodków szkolenia. Pełnią również służbę w wydziałach zabezpieczenia działań i grupach interwencji specjalnych.

Pod koniec 2015 roku w Straży Granicznej służbę pełniło 3 619 kobiet. To o 103 funkcjonariuszki więcej niż w 2014 roku. W minionym roku do służby w formacji przyjęto 144 panie.

Wśród pracowników cywilnych w Straży Granicznej kobiety stanowią zdecydowaną większość, bo aż 60 proc. W 2015 roku w formacji zatrudnionych było 2 095 kobiet.

Kobiety stanowią 19 procent wśród wszystkich osób piastujących stanowiska kierownicze w Straży Granicznej. W stosunku do funkcjonariuszy kobiety-funkcjonariuszki na kierowniczych stanowiskach stanowią 16 procent. Wśród najwyższych stanowisk zajmowanych przez funkcjonariuszki są: zastępca komendanta oddziału, dyrektor lub zastępca dyrektora biura lub zarządu KGSG, naczelnik i zastępca naczelnika wydziału, komendant placówki.

 

zdj. archiwum SG

do góry