Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zlikwidowali pod koniec maja br. laboratorium chemiczne służące do produkcji substancji psychoaktywnych.
Nielegalna wytwórnia działała na terenie powiatu lublinieckiego w województwie śląskim.
W trakcie realizacji funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku 35-letniego obywatela Polski, który – według ustaleń śledczych - podejrzany jest o produkcję oraz wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych.
Przeprowadzone przeszukania kilku lokali mieszkalnych doprowadziły do zabezpieczenia około 400 litrów różnego rodzaju chemikaliów i prekursorów, a także specjalistycznych urządzeń wykorzystywanych do produkcji narkotyków.
Jak wynika ze wstępnych ustaleń, z zabezpieczonych substancji można było wyprodukować nawet do 500 kg narkotyków.
Podczas działań funkcjonariusze ujawnili również broń, amunicję oraz petardy własnej produkcji. Niebezpieczne materiały zostały zabezpieczone i zneutralizowane.
Zatrzymany usłyszał zarzuty dotyczące wytwarzania, przetwarzania oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków psychotropowych. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec 35 - latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Za zarzucane przestępstwa grozi kara nawet do 20 lat pozbawienia wolności.







