Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy

Ewelina Szczepańska
25.03.2022

Wczoraj 70. cudzoziemców próbowało nielegalnie przekroczyć polsko–białoruską granicę.

Zatrzymania miały miejsce na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG w: Kuźnicy, Dubiczach Cerkiewnych, Płaskiej, Lipsku, Narewce, Mielniku i w Nowym Dworze. Zatrzymani nielegalni migranci to obywatele: Iraku, Jemenu, Sri Lanki, Afganistanu, Indii, Syrii, Turcji i Egiptu.

Niebezpiecznie zdarzenie miało miejsce około godziny 20:30 na odcinku granicy państwowej ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych, gdzie funkcjonariusze służb białoruskich rzucali kamieniami w polskie patrole. W tym samym czasie grupa kilku cudzoziemców przecięła concertinę i próbowała sforsować granicę.  

Zatrzymano ponadto 6 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Dwóch obywateli Białorusi, dwóch obywateli Gruzji i obywatel Ukrainy usiłowali swoimi pojazdami przewieźć cudzoziemców, którzy nielegalnie przedostali się na terytorium Polski. Grozi im kara pozbawienia wolności do 8 lat. Wobec cudzoziemców zatrzymywanych za pomocnictwo, ale przebywających do tej pory legalnie w Polsce, zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu do kraju pochodzenia. Dodatkowo otrzymują oni zakaz wjazdu do Polski i krajów Schengen na 5 lat.

 

do góry