Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Nielegalni imigranci w transporcie słodyczy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalni imigranci w transporcie słodyczy

Ewelina Szczepańska
14.07.2020

Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, we współpracy z Krajową Administracją Skarbową, zatrzymali w jednym z wytypowanych do kontroli samochodów ciężarowych siedmioro cudzoziemców. Obywatele Wietnamu zamierzali dostać się do Niemiec.

Do zatrzymania ciężarówki doszło na kierunku wyjazdowym z Polski, w okolicy byłego przejścia granicznego w Świecku. Podczas kontroli 34-letni kierowca pojazdu, właściciel firmy transportowej, oświadczył, że przewozi artykuły spożywcze. Z dokumentu przewozowego wynikało, że towar wiezie z Litwy do Niemiec. Okazało się jednak, że w jednej ze skrzyń ładunkowych typu chłodnia ukrywało się siedmiu migrantów. Najmłodszy miał 15 lat, a najstarsza kobieta 54 lata.

W wyniku przeprowadzonej kontroli legalności ich pobytu w Polsce ustalono, że obywatele Wietnamu nie posiadali dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium naszego kraju. Twierdzili, że jechali z Wietnamu przez Rosję i Polskę, aby nielegalnie dostać się do Niemiec. Podróż w chłodni, do której wsiedli w Polsce, miała być ostatnim etapem ich podróży do Niemiec. Wszyscy pełnoletni obywatele Wietnamu przyznali się do usiłowania przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami i dobrowolnie poddali się karze 3 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Słubicach pięciu pełnoletnich obywateli Wietnamu umieszczono na kolejne trzy miesiące w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim, natomiast małoletni oraz 54-letnia kobieta będą przebywali w ośrodku dla cudzoziemców w Kętrzynie.

zdj. Nadodrzański OSG

 

do góry