Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Pasażerowie czterech busów chcieli pominąć kwarantannę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pasażerowie czterech busów chcieli pominąć kwarantannę

Ewa Gajewska
29.05.2020

27 maja w Woli Sokołowskiej (powiat lubański) funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 33 obywateli Ukrainy oraz dwóch Czechów. Cudzoziemcy podróżowali czterema busami. Kierowcy próbowali pominąć kontrolę graniczną, żeby uniknąć obowiązkowej kwarantanny.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu, podczas patrolu na zielonej granicy, zatrzymali cztery busy na czeskich i polskich numerach rejestracyjnych. Samochody jechały w kierunku Czech. Kierowcy pojazdów próbowali przekroczyć granicę z pominięciem kontroli granicznej i sanitarnej. Podczas sprawdzeń okazało się, że busami podróżowało łącznie z kierowcami 33 obywateli Ukrainy w wieku od 20 do 60 lat oraz dwóch Czechów w wieku 45 i 60 lat.  Obywatele Ukrainy przyjechali do Polski legalnie 25 i 27 maja przez przejście na granicy z Ukrainą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinni teraz przebywać na kwarantannie.

Komendant PSG w Zgorzelcu unieważnił cudzoziemcom  wizy krajowe z prawem do pracy i wydał każdemu z nich decyzję zobowiązującą do wyjazdu z Polski. W decyzji orzeczono jednocześnie o czasowym zakazie wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych Państw obszaru Schengen. 

Ponadto cudzoziemcy zostali ukarani mandatami za usiłowanie przekroczenia granicy wbrew przepisom. Dzisiaj obywatele Ukrainy będą przekazani służbom swojego kraju. Natomiast dwóch Czechów, którzy jednocześnie byli kierowcami busów, ukarano mandatami karnymi za usiłowanie przekroczenia granicy niezgodnie z przepisami.

***

Od 15 marca, czyli od dnia przywrócenia kontroli granicznej, granicę przekraczać można tylko w wyznaczonych miejscach. Przekraczanie granicy w innych miejscach jest zabronione. Zielona granica patrolowana jest cały czas przez funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz wspierających ich żołnierzy Wojska Polskiego, WOT, a także policjantów. Funkcjonariusze i żołnierze całą dobę monitorują wszystkie drogi dojazdowe do granicy Polski.

zdj. Nadodrzański OSG

do góry