Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Rozbity gang złodziei i przemytników samochodów - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbity gang złodziei i przemytników samochodów

Maciej Pietraszczyk
05.04.2020

Funkcjonariusze Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji, działający pod nadzorem Prokuratury Krajowej, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie sprowadzali do naszego kraju kradzione w Hiszpanii samochody osobowe. Podczas akcji przeprowadzonej w Polsce, zatrzymano pięć osób podejrzanych o paserstwo oraz odzyskano 31 skradzionych pojazdów.

Śledztwo, które pod nadzorem przez Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzili w tej sprawie funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Lublinie pozwoliło wytypować trzydzieści miejsc na terenie całej Polski, w których członkowie grupy przestępczej mogli przechowywać kradzione pojazdy. Skoordynowane przeszukania tych obiektów, przeprowadzone jednocześnie na terenie województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego, śląskiego oraz łódzkiego, potwierdziły podejrzenia. Podczas działań funkcjonariusze zatrzymali pięciu mieszkańców Kielc oraz powiatu kieleckiego, w wieku od 34 do 48 lat, podejrzanych o paserstwo. Wszyscy byli już wcześniej notowani za przestępstwa przeciwko mieniu.

W wyniku przeszukań funkcjonariusze odzyskali 31 skradzionych samochodów osobowych, m.in. Lexus, Toyota, Mazda czy Nissan. Wszystkie zabezpieczone pojazdy zostały skradzione na terenie Hiszpanii. Według szacunkowych danych wartość odzyskanych pojazdów to około 2 mln zł. Auta te posiadały zmienione znaki identyfikacyjne, a niektóre były już nawet zarejestrowane w Polsce lub przygotowano je do rejestracji.

Funkcjonariusze odkryli również moduły elektroniczne, dwa inwertery, tabliczki znamionowe wykorzystywane na tzw. nakładkę w czasie przewożenia kradzionych pojazdów, urządzenia do kradzieży samochodów, dowody rejestracyjne, podrobione tablice rejestracyjne, umowy kupna-sprzedaży oraz wiele innych przedmiotów mogących służyć do prowadzenia przestępczej działalności w zakresie kradzieży, legalizacji oraz sprzedaży samochodów osobowych.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, w Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, trzem osobom przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w ramach której odpowiedzialni byli za legalizację na terenie Polski skradzionych pojazdów, a także sprzedaż osobom trzecim niebędącym świadomym ich faktycznego pochodzenia. W stosunku do czterech osób Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a jeden z zatrzymanych został objęty dozorem Policji.

Działania, to efekt ścisłej współpracy funkcjonariuszy SG, CBŚP oraz Prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wyjaśniających okoliczności śledztwa.

 

Sprawa ma w dalszym ciągu charakter rozwojowy. Jak podkreślają śledczy, grupa mogła wprowadzić na rynek RP około 100 pojazdów, skradzionych na terenie Hiszpanii. Planowane są kolejne zatrzymania osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się kradzieżami oraz legalizacją pojazdów.  

  • Rozbity gang złodziei i przemytników samochodów
    Rozbity gang złodziei i przemytników samochodów
do góry