Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Pierwsza operacja Agencji FRONTEX w Albanii - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pierwsza operacja Agencji FRONTEX w Albanii

Maciej Pietraszczyk
22.05.2019

22 maja br. w stolicy Albanii Tiranie oficjalnie rozpoczęta została pierwsza wspólna operacja Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX w Albanii i Bałkanach Zachodnich. W uroczystości uczestniczył Zastępca Komendanta Głównego SG płk SG Grzegorz Niemiec.

Działania Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej będą prowadzone w ramach wspólnej operacji Flexible Operational Activities 2019. Jest ona prowadzona w oparciu o umowę o statusie między Unią Europejską a Albanią, która dotyczy działań prowadzonych przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej na terytorium Republiki Albanii i która weszła w życie 1 maja br.

Jest to pierwsza pełnoprawna wspólna operacja realizowana poza terytorium Unii Europejskiej, w ramach której FRONTEX wspierać będzie Albanię w kontrolowaniu granic i walce z przestępczością transgraniczną. Od tej pory Agencja będzie mogła koordynować współpracę operacyjną z Albanią w ramach trzech kategorii działań: wspólnych  operacji (joint operations), interwencji granicznych (rapid border interventions)  oraz tzw. operacji powrotowych (return operations).

Funkcjonariusze Straży Granicznej zostaną włączeni do wspólnych działań od lipca br. 

W uroczystości uczestniczył premier Albanii E. Rama,  minister spraw wewnętrznych Albanii S. Lleshaj, komisarz UE D. Avramopoulos oraz dyrektor wykonawczy Frontexu  F. Leggeri. Obecni byli również przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, w tym Ambasador RP w Tiranie K. Bachura. Z ramienia Straży Granicznej w uroczystości uczestniczył Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej płk SG G. Niemiec.

Na sfinalizowanie oczekują podobne umowy z innymi państwami regionu Bałkanów Zachodnich: Macedonią Północną, Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą.

Straż Graniczna jest obecna w regionie bałkańskim od kilku lat. Funkcjonariusze pełnią służbę praktycznie na większości z granic regionu bałkańskiego. Zadania realizują zarówno we współpracy z Frontexem, jak i w ramach trwających od 2016 r. operacji dwustronnych z Policją Republiki Północnej Macedonii.

 

  • Pierwsza operacja Agencji FRONTEX w Albanii
    Pierwsza operacja Agencji FRONTEX w Albanii
do góry