Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Obchody Święta Konstytucji 3 Maja i defilada "Silni w sojuszach" - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja i defilada "Silni w sojuszach"

Anna Michalska
03.05.2019

Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej płk SG Grzegorz Niemiec wziął udział w centralnych obchodach Święta Narodowego 3 Maja, które odbyły się na Placu Zamkowym z udziałem najwyższych władz państwowych. Natomiast z okazji 20. rocznicy obecności Polski w NATO i 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Wisłostradą przeszła wielka defilada pod hasłem „Silni w sojuszach”.

Główna część uroczystości z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyła się na Placu Zamkowym w Warszawie, zostały one poprzedzone mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

W defiladzie „Silni w sojuszach” wzięło udział ponad dwa tysiące żołnierzy Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. W tym roku w defiladzie uczestniczyli również funkcjonariusze innych służb mundurowych – Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, a także formacje proobronne, klasy mundurowe i pododdziały uczelni wojskowych. W defiladzie lądowej Wisłostradą przejechało ok. 200 pojazdów, a w lotniczej - 80 statków powietrznych.

W komponencie pieszym uczestniczył Poczet Sztandarowy Straży Granicznej oraz Kompania Reprezentacyjna SG. Wśród sprzętu prezentowanego przez Straż Graniczną pojawiły się samochody patrolowe, terenowe, motocykle, quady, a także specjalistyczne pojazdy obserwacyjne PJN, wyposażone w sprzęt optyczny i termooptyczny pozwalający prowadzić obserwacje granicy przez całą dobę, w różnych warunkach pogodowych. Lotnictwo Straży Granicznej reprezentowały samoloty Kania, Wilga i Mewa.

Święto narodowe 3 maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Przed upadkiem Rzeczypospolitej obchodzono je tylko raz, a przywrócono u zarania niepodległości Państwa Polskiego w 1919 roku i po raz drugi w 1990 roku.

 

zdj. Komenda Główna SG

 

 • fot. MSWiA
  fot. MSWiA
 • fot. MSWiA
  fot. MSWiA
 • fot. MSWiA
  fot. MSWiA
 • fot. MSWiA
  fot. MSWiA
 • fot. MSWiA
  fot. MSWiA
 • fot. MSWiA
  fot. MSWiA
do góry