Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zatrzymano dwóch obywateli Afganistanu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano dwóch obywateli Afganistanu

Ewa Gajewska
05.11.2018

Cudzoziemcy zostali zatrzymani w okolicach dworca kolejowego w Chałupkach przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej.

Do zatrzymania dwóch młodych osób doszło wieczorem 1 listopada. Podczas kontroli okazało się, że przebywają oni na terytorium Polski bez żadnych dokumentów. W obecności tłumacza cudzoziemcy oświadczyli, że są obywatelami Afganistanu. Podczas badań lekarz stwierdził, że obaj są nieletni i mają około 14 i 16 lat. Do Czech dostali się z Serbii, podróżując w naczepie samochodu ciężarowego. Będąc w Czechach, w miejscowości Bohumin, próbowali dostać się do Polski pociągiem relacji Praga-Warszawa. Jednak nie zostali wpuszczeni do pociągu przez konduktora, ponieważ nie mieli biletów. Następnie taksówką przedostali się na terytorium Polski i w Chałupkach ponownie próbowali wejść do pociągu jadącego do Warszawy. Tam również nie zostali wpuszczeni. W okolicach dworca kolejowego zatrzymała ich Straż Graniczna.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej wszczął wobec zatrzymanych obywateli Afganistanu postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Na mocy postanowień sądu jeden z nieletnich obcokrajowców został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, a drugi w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

zdj. Śląski OSG

  • zatrzymani cudzoziemcy
    zatrzymani cudzoziemcy
do góry