Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Niemiec udawał Czecha - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niemiec udawał Czecha

Ewa Gajewska
30.10.2018

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Korczowej zatrzymali obywatela Niemiec. Podróżny usiłował wyjechać na Ukrainę na podstawie sfałszowanego czeskiego paszportu. Miał także inne fałszywe dokumenty. Komplet kupił za 1000 euro.

27 października do odprawy granicznej na wyjazd z Polski stawił się 43-letni podróżny. Mężczyzna okazał funkcjonariuszom czeski paszport. Już na pierwszy rzut oka dokument budził podejrzenia co do autentyczności. Wnikliwsze badania wykazały, że strona personalna paszportu została w całości przerobiona, a następnie wklejona do autentycznego czeskiego paszportu. Okazało się także, że czeski paszport figuruje w bazach SiS i Interpol jako utracony na terytorium Czech. Ponadto inne dokumenty, które podróżny okazał funkcjonariuszom podczas odprawy granicznej, tj. prawo jazdy i dowód osobisty, także były fałszywe.

Mężczyzna przyznał, że jest obywatelem Niemiec, chciał towarzyszyć swojej partnerce w powrocie na Ukrainę, ale nie zdążył na czas wyrobić niemieckiego paszportu. Dlatego postanowił na granicy z Ukrainą podać się za Czecha. Za komplet fałszywek, które zakupił w Niemczech, zapłacił tysiąc euro.Wobec obywatela Niemiec zostało wszczęte postępowanie karne. Mężczyzna przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze pozbawienia wolności w wymiarze jednego roku i dwóch miesięcy w zawieszeniu wykonania kary na okres próby dwóch lat. Musiał tez zmienić swoje plany - nie wyjechał na Ukrainę.

zdj. Bieszczadzki OSG

do góry