Tylko w ubiegłym roku krwiodawcy oddali podczas naszej akcji ok. 1 900 litrów krwi.
Patronat nad wydarzeniem już po raz kolejny objęli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Zdrowia, Minister Sprawiedliwości oraz Polski Czerwony Krzyż. W tym roku funkcjonariusze Straży Granicznej dzieląc się swoją krwią chcą uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Do honorowego oddawania krwi funkcjonariusze Straży Granicznej zachęcają inne służby mundurowe, studentów, pracowników instytucji oraz lokalnych mieszkańców. Akcja będzie prowadzona w poszczególnych jednostkach organizacyjnych i szkoleniowych Straży Granicznej, Policji, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu, Straży Miejskiej oraz w innych instytucjach, organizacjach i w punktach krwiodawstwa.
W każdym oddziale Straży Granicznej (łącznie jest ich 9 w całej Polsce), ośrodkach szkolenia (3) oraz w Komendzie Głównej SG w Warszawie działają kluby honorowych dawców krwi. W ramach akcji funkcjonariusze Straży Granicznej organizują mobilne punkty poboru krwi. Ambulanse ustawiane są przy placówkach Straży Granicznej i na terenach komend oddziałów.
Do tej pory w ramach 7. edycji akcji "Nasza krew - Nasza Ojczyzna" funkcjonariusze Straży Granicznej oraz zaproszeni krwiodawcy honorowo oddawali krew:
- 18 października - w Chełmie - funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG: łącznie zebrano wtedy 9 litrów krwi. Krew oddało 23 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej (głównie z Placówki Straży Granicznej w Dorohusku),
- 29 października - w Komendzie Głównej Straży Granicznej w Warszawie: ponad 6 litrów krwi - 25 osób w tym funkcjonariusze KGSG, Nadwiślańskiego OSG, a także uczniowie z pobliskiego liceum,
- również dzisiaj - w Placówce SG w Zgorzelcu: ponad 5 litrów krwi - funkcjonariusze Straży Granicznej, ale także Policji oraz mieszkańcy Zgorzelca.
Za tydzień 5 listopada akcja honorowego oddawania krwi będzie prowadzona na terenie Komendy Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku.
Celem akcji jest zarówno zbiórka krwi, budowanie świadomości społecznej, dotyczącej zapotrzebowania na krew, popularyzacja honorowego krwiodawstwa, jak i popularyzacja honorowego dawstwa szpiku kostnego.
zdj. Straż Graniczna