Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zlikwidowano dwie plantacje konopi - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowano dwie plantacje konopi

Anna Michalska
15.10.2018

Funkcjonariusze Straży Granicznej we współpracy z policjantami z Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali dwie duże plantacje konopi. Zabezpieczono łącznie 1 288 krzewów konopi oraz profesjonalny sprzęt do ich uprawy o wartości ok. 220 tys. zł. Działania przeprowadzili w ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Karpackiego oraz Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Jedna z plantacji znajdowała się w hali magazynowej na terenie województwa śląskiego. Oficjalnie w tym miejscu swoją działalność miała prowadzić zagraniczna firma. Pod pretekstem stworzenia specjalistycznych pomieszczeń dla prawidłowego funkcjonowania komputerowych zestawów obliczeniowych w hali zbudowano ocieplone, wygłuszone boksy wyposażone w najwyższej klasy rozdzielnie elektryczne oraz systemy chłodzenia, nawiewów i wentylacji. W tak przygotowanych boksach rosło ponad 1100 krzewów konopi. Według wstępnych szacunków śledczych z zabezpieczonych krzewów można było wytworzyć niemal 25 tysięcy działek marihuany. Funkcjonariusze Karpackiego OSG wspólnie z policjantami CBŚP zabezpieczyli także profesjonalny sprzęt, służący do uprawy roślin. Jego wartość oszacowano na ok. 200 tys. zł.  Tego typu sprzęt rzadko jest spotykany w Polsce, częściej jest wykorzystywany do nielegalnych upraw poza granicami naszego kraju. Zatrzymano dwóch 30 – letnich mężczyzn, obaj usłyszeli zarzuty nielegalnej uprawy znacznych ilości konopi. Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy w Częstochowie. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Natomiast funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału SG wspólnie z policjantami z CBŚP zlikwidowali plantację konopi znajdującą się na terenie powiatu zielonogórskiego. Zabezpieczono 188 krzewów konopi oraz również specjalistyczny sprzęt do ich uprawy. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę podejrzanego o nielegalną uprawę, grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Świebodzinie.

 

Realizacja Karpackiego Oddziału SG - film

 

zdj. Karpacki i Nadodrzański OSG

  • likwidacja plantacji konopi przez funkcjonariuszy Karpackiego OSG
    likwidacja plantacji konopi przez funkcjonariuszy Karpackiego OSG
  • likwidacja plantacji konopi przez funkcjonariuszy Nadodrzańskiego OSG
    likwidacja plantacji konopi przez funkcjonariuszy Nadodrzańskiego OSG
  • likwidacja plantacji konopi przez funkcjonariuszy Nadodrzańskiego OSG
    likwidacja plantacji konopi przez funkcjonariuszy Nadodrzańskiego OSG
do góry