31 lipca Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga uczestniczył w Apelu Poległych pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich w Warszawie, natomiast 1 sierpnia o godzinie W (17.00) Zastępca Komendanta Głównego SG płk SG Wioletta Gorzkowska brała udział w oficjalnych uroczystościach na Cmentarzu Komunalnym (Wojskowym) na warszawskich Powązkach.
2 sierpnia Zastępca Komendanta Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie płk SG Mirosław Doroszkiewicz oraz Zastępca Dyrektora Zarządu Operacyjno-Śledczego KG SG płk SG Piotr Trawiński uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych w siedzibie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, która w czasie Powstania była jedną z niezdobytych polskich redut - powstańcy wycofali się z niej dopiero wobec upadku Starówki. W jej trakcie pośmiertnie medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" uhonorowano małżeństwo Helenę i Czesława Lech - pracowników PWPW, którzy nie tylko czynnie uczestniczyli w walce konspiracyjnej, ale równocześnie ukrywali nastoletnią dziewczynę żydowskiego pochodzenia, dając jej pracę, schronienie i nową tożsamość.
Pamięć bohaterów akcji „Burza” i Powstania Warszawskiego jest bardzo ważnym elementem tradycji Straży Granicznej. Pamiętamy o bohaterach Powstania, wywodzących się z polskich formacji granicznych. Pamiętamy o bohaterach walki o granice w ramach Akcji „Burza”. Natomiast Nadwiślański Oddział SG nosi imię Powstania Warszawskiego.
Chwała bohaterom!
zdj. Marek Krupa (KGP), Piotr Niemiec (NwOSG), MSWiA