Wbrew zakazom pieśń ta pomogła Polakom przetrwać czasy rozbiorów i podtrzymywała ducha walki o Niepodległość. 130 lat później – 26 lutego 1927 r. Minister Spraw Wewnętrznych Felicjan Sławoj Składkowski wydał okólnik, w którym ogłoszono tę pieśń, nazywaną również Mazurkiem Dąbrowskiego, naszym Hymnem Narodowym.
Dzieje Mazurka Dąbrowskiego pełne dramatycznych zwrotów opisuje publikacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zatytułowana „Hymn Polski”, który zawiera wskazówki dotyczące zachowania podczas wykonywania lub odtwarzania Hymnu i tego jak śpiewać Hymn nie popełniając błędów.Ta 40-stronicowa, bogato ilustrowana książeczka zawiera informacje, które pomogą zrozumieć znaczenie słów Mazurka Dąbrowskiego i poznać jego historię. W poradniku jest także zapis nutowy oraz wskazówki dotyczące zachowania się podczas wykonywania hymnu. Jeden z rozdziałów jest poświęcony najczęściej popełnianym błędom. Autorami publikacji są Przemysław Rey - dyrektor Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i Małgorzata Gańska - kustosz tego Muzeum.
Poradnik pt. „Hymn Polski” jest dostępny w formie pliku do czytania i do samodzielnego wydrukowania na stronie www.mswia.gov.pl , podobnie jak publikacja pt. „Biało-Czerwona”, która już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Poniżej również zamieszczamy plik do pobrania.
Źródło: MSWiA