Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń funkcjonariusze Straży Granicznej, patrolujący pas nadgraniczny powiatu hajnowskiego, przekazali podlaskim policjantom informację o śladach wskazujących na to, że w tym rejonie doszło do nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę osób. Kolejne sygnały wskazywały, że przekroczenie granicy mogło być związane z przemytem niebezpiecznych substancji i narkotyków, a intruzi najprawdopodobniej są uzbrojeni. Nagła sytuacja wymagała skoordynowanych działań Straży Granicznej i Policji, które skierowały w wyznaczony rejon więcej patroli oraz przygotowały siły wsparcia konieczne do zatrzymania przestępców.
Praktycznej, „terenowej” realizacji teoretycznych założeń współpracy służb przyglądali się: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski, Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk SG Grzegorz Biziuk, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinsp. Daniel Kołnierowicz oraz Podlaski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Wendt. Wśród obserwatorów była też liczna grupa młodzieży szkolnej, która mogła „na żywo” obejrzeć dynamiczne działania współdziałających funkcjonariuszy.
Ćwiczenia zgrywające tego typu pozwalają na doskonalenie procedur i współdziałania służb, które mogą w realnych warunkach przetestować własne algorytmy postępowania i swoje możliwości. Celem poniedziałkowego ćwiczenia było także skoordynowanie poszczególnych służb na poziomie dowódczym, planistycznym oraz w realnym działaniu. Ćwiczenie praktyczne „w terenie” daje możliwość zaobserwowania, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, zarówno właściwych elementów współdziałania służb, jak i tych, które można jeszcze udoskonalić.
Podsumowując ćwiczenia Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński podziękował uczestnikom i gościom oraz podkreślił, że właściwe przygotowanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jest kluczowym elementem ich skuteczności, co ma także bezpośredni wpływ na poczucie bezpieczeństwa wśród obywateli. Mówiąc o szeroko rozumianym bezpieczeństwie obywateli Wiceminister MSWiA przypomniał również zgromadzonej młodzieży, jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześniej zapada zmierzch i często panują niesprzyjające warunki atmosferyczne, są elementy odblaskowe. Propagując ich stosowanie Sekretarz Stanu w MSWiA wspólnie z szefami podlaskiej Straży Granicznej, Policji i Państwowej Straży Pożarnej rozdał młodzieży takie elementy.
zdj. C.Nazarko, W.Olichwier, K.Karny (Podlaski OSG)