Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Wspólna placówka w Pomellen - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólna placówka w Pomellen

Ewa Gajewska
05.01.2016

Wspólną Polsko-Niemiecką Placówkę z mieszaną obsadą otwarto dziś uroczyście w Pomellen (Niemcy) – to już trzeci tego typu obiekt, w którym pełnią służbę funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej i niemieckiej Policji Federalnej.

Wspólna Placówka funkcjonuje w budynkach byłego przejścia granicznego Kołbaskowo – Pomellen. Jej działalność uroczyście zainaugurowali dziś kontradm. SG Piotr Stocki, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Joachim Franklin, prezydent Dyrekcji Policji Federalnej w Bad Bramstedt. Polską Straż Graniczną reprezentowali ponadto kmdr SG Wojciech Heninborch i płk SG Tomasz Michalski, zastępcy komendanta Morskiego i Nadodrzańskiego Oddziału SG oraz komendanci jednostek organizacyjnych MOSG i NOSG. Wśród uczestników uroczystości znaleźli się także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych ze Szczecina oraz władz kraju federalnego Meklemburgia – Pomorze Przednie i niemieckich władz lokalnych.

Funkcjonowanie wspólnych placówek jest następstwem prowadzonego od 1 marca 2012 roku przez Dyrekcję Policji Federalnej Niemiec w Berlinie i Pirnie oraz Nadodrzański Oddział SG projektu pilotażowego „Wspólne Polsko – Niemieckie Placówki z mieszaną obsadą”, a podstawy prawne dała „Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych” z 15 maja 2014 roku. Dwie wspólne placówki funkcjonują już w Świecku i Ludwigsdorfie, pozostając w służbowej odpowiedzialności Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

 W otwartej dziś trzeciej Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówce w Pomellen służbę pełnić będzie docelowo po 30 wydzielonych na stałe funkcjonariuszy z podległej Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej Placówki Straży Granicznej w Szczecinie oraz Inspekcji Policji Federalnej Niemiec z Pasewalk. Wspólne placówki nie stanowią odrębnego urzędu. To w praktyce służba i działania polskich strażników granicznych i niemieckich policjantów, których głównym zadaniem w ramach

wspólnych patroli jest zwalczanie przestępczości transgranicznej, przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz przeciwdziałanie i zapobieganie zagrożeniom bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 

zdj. Morski OSG

do góry