Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Obywatel Uzbekistanu posługiwał się unieważnioną kartą pobytu - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Obywatel Uzbekistanu posługiwał się unieważnioną kartą pobytu

30.07.2026

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie zatrzymali obywatela Uzbekistanu, który nielegalnie przebywał na terytorium Polski.

Do zatrzymania doszło 29 lipca podczas kontroli legalności pobytu. W trakcie czynności cudzoziemiec okazał litewską kartę pobytu. Weryfikacja wykazała, że dokument został wcześniej unieważniony przez organ wydający. Ustalono również, że mężczyzna złożył do właściwego wojewody wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce, jednak otrzymał decyzję odmowną.

Dodatkowo sprawdzenie w międzynarodowych bazach danych potwierdziło, że obywatel Uzbekistanu figuruje jako osoba, której należy odmówić wjazdu i pobytu na terytorium państw strefy Schengen.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie wydał wobec cudzoziemca decyzję zobowiązującą go do powrotu. Mężczyzna otrzymał również zakaz ponownego wjazdu do Polski i państw strefy Schengen na okres 6 miesięcy.

  • Funkcjonariusz SG z osobą zatrzymaną
    Funkcjonariusz SG z osobą zatrzymaną
do góry