Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zagrażał bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu. Pod konwojem opuścił Polskę - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Zagrażał bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu. Pod konwojem opuścił Polskę

Dawid Siwicki
22.06.2026

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kielcach doprowadzili do granicy państwowej obywatela Ukrainy, wobec którego wydano decyzję o zobowiązaniu do powrotu z uwagi na zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W poniedziałek, 22 czerwca, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Kielcach przekazali strażnikom granicznym 34-letniego obywatela Ukrainy wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Mężczyzna został wcześniej prawomocnie skazany na karę roku pozbawienia wolności za popełnienie serii oszustw. Działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, ośmiokrotnie doprowadził pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, powodując straty w łącznej wysokości blisko 25 tys. złotych.

Po wydaniu wyroku cudzoziemiec nie stawił się do odbycia zasądzonej kary, w związku z czym został objęty poszukiwaniami na podstawie listu gończego. Zatrzymany przez Policję mężczyzna został doprowadzony do zakładu karnego.

Ze względów bezpieczeństwa i porządku publicznego, Komendant Placówki Straży Granicznej w Kielcach wydał wobec obywatela Ukrainy decyzję o zobowiązaniu do powrotu. Jednocześnie orzeczono zakaz ponownego wjazdu na terytorium Polski oraz innych państw obszaru Schengen na 10 lat.

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W związku z tym funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kielcach doprowadzili cudzoziemca pod konwojem do drogowego przejścia granicznego w Medyce, gdzie został przekazany stronie ukraińskiej.

  • Funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji podczas wykonywania czynności służbowych Funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji podczas wykonywania czynności służbowych
    Funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji podczas wykonywania czynności służbowych
do góry