W czwartek, 12 marca funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili kontrolę legalności pobytu w rejonie Zakładu Karnego w Krakowie. W trakcie działań zatrzymano 26-letniego obywatela Ukrainy. Cudzoziemiec odbywał karę pozbawienia wolności na podstawie wyroku Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia za oszustwo komputerowe. Mężczyzna doprowadził 17 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, wykorzystując metodę wyłudzenia pieniędzy przy użyciu kodów BLIK. Łączna wartość strat poniesionych przez pokrzywdzonych wyniosła 139 500 zł. Sąd, oprócz kary pozbawienia wolności, zobowiązał sprawcę do naprawienia wyrządzonej szkody w całości wobec wszystkich pokrzywdzonych.
Po opuszczeniu zakładu karnego cudzoziemiec został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. W związku z jego przeszłością kryminalną oraz względami porządku publicznego Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie wydał decyzję o zobowiązaniu do powrotu. Otrzymał również zakaz wjazdu do Polski oraz strefy Schengen na 10 lat.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach doprowadzili zatrzymanego do granicy państwa i przekazali mundurowym z Placówki Straży Granicznej w Medyce.
