Pojazdem kierował 56-letni Polak, któremu towarzyszyła 54-letnia Białorusinka. Podczas pościgu za uciekinierami funkcjonariusz Straży Granicznej doznał urazu nogi. W rejon zdarzenia natychmiast skierowano dodatkowe parole SG oraz Policji. Powiadomiono służby niemieckie o zdarzeniu w celu wszczęcia poszukiwań po stronie RFN. W trakcie poszukiwań zatrzymano 29-letniego Afgańczyka.
Osoby zatrzymano i doprowadzono do Placówki Straży Granicznej w Szczecinie, gdzie przeprowadzone były czynności administracyjne i procesowe. Polak i Białorusinka usłyszeli zarzuty organizowania we współdziałaniu z innymi osobami nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z Republiki Białorusi do Polski, a następnie z Rzeczypospolitej Polskiej do Republiki Federalnej Niemiec. Afgańczyk usłyszał zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy we współdziałaniu z innymi osobami i poddał się dobrowolnej karze zaproponowanej przez prokuratora w postaci 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jego wykonania na okres 2 lat i podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie w siedzibie sądu.
Dzień później służby niemieckie ujawniły dwóch Afgańczyków w rejonie granicy z Polską. Jeden z nich przyznał, że nazywa się tak samo, jak osoba legitymowana przez Straż Graniczną w Buku. Odnośnie drugiego Afgańczyka trwają ustalenia w tym zakresie.