Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej 10 kurierów przy granicy polsko-białoruskiej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

10 kurierów przy granicy polsko-białoruskiej

Konrad SZWED
10.02.2023

Wczoraj (09.02.2023 r.) funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali aż 10 kurierów. Osoby te przyjechały odebrać cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską i zmierzali do Europy Zachodniej.

W Placówce SG w Nowym Dworze zatrzymano w sumie 3 obywateli Ukrainy i 5 obywateli Uzbekistanu. Cudzoziemcy przyjechali pod granicę polsko-białoruską, by odebrać i przewieźć do Niemiec osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę naszego państwa.

Z kolei funkcjonariusze z Placówki SG w Płaskiej współdziałając z funkcjonariuszami z Placówki w Augustowie, zatrzymali 1 obywatela Białorusi oraz jego pasażerkę obywatelkę Ukrainy, którzy w swoim aucie przewozili 13 obywateli Syrii i 1 Turka. Osoby te przekroczyły nielegalnie granicę polsko-białoruską i były wiezione na zachód Europy.

Żadna z tych osób, po które przyjechali kurierzy, nie miała zamiaru składać wniosku o ochronę międzynarodową w naszym kraju. Polska jest dla nich państwem tranzytowym w drodze najczęściej do Niemiec, Francji czy Belgii. Opłacani kurierzy to jeden z elementów zorganizowanej nielegalnej trasy migracyjnej, która prowadzi przez nasz kraj. Osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę naszego państwa i te, które miały je przewieźć do określonego celu, doskonale zdają sobie sprawę, że działają niezgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami.

Zatrzymanym kurierom odpowiedzialnym za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy przedstawiane są zarzuty. Prowadzone jest wobec nich również postępowanie administracyjne zakończone powrotem do krajów pochodzenia.

do góry