Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Na granicy polsko-białoruskiej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Na granicy polsko-białoruskiej

Ewelina Szczepańska
02.11.2022

272 cudzoziemców, którzy usiłowali nielegalnie przedostać się do naszego kraju ujawniły w dniach od 31 października do 1 listopada służby ochraniające granicę polsko-białoruską na terenie Podlasia. Kilka grup migrantów, gdy zostały zauważone przez polskie patrole, wycofało się na Białoruś.

Niespokojnie było na większości odcinków granicy z Białorusią w terytorialnym zasięgu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Wczoraj (1 listopada) najwięcej osób usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę ujęto w rejonie Mielnika, natomiast w poniedziałek (31 października) 43 osoby zostały zatrzymane w okolicy Narewki. Na odcinkach Placówek SG w Bobrownikach i Krynkach migranci dostali się do naszego kraju pokonując rzekę Świsłocz, wykorzystując do tego między innymi kamizelki ratunkowe. Funkcjonariusze z Placówki SG w Płaskiej ujawnili też 14 cudzoziemców, którzy wpłynęli do Polski Kanałem Augustowskim. 

Zatrzymani cudzoziemcy to obywatele Egiptu, Syrii, Afganistanu, Iranu, Jemenu, Iraku, Maroka, Kamerunu, Togo, Komorów, Konga, Sudanu i Turcji. W październiku br. odnotowano 2 539 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. W analogicznym okresie, w 2021 roku takich prób było 17 454.

do góry