Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy

Konrad SZWED
28.10.2022

130 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski ujawnili w trakcie minionej doby (27.10.2022 r.) funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. To największa liczba odnotowana przez Straż Graniczną od wielu tygodni. Zatrzymano kolejnych dwóch kurierów przewożących 9 cudzoziemców.

Zdarzenia miały miejsce na odcinkach służbowej odpowiedzialności 10 Placówek Straży Granicznej (Kuźnicy, Krynkach, Szudziałowie, Bobrownikach, Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych, Czeremsze i Mielniku). Cudzoziemcy, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę naszego państwa, pochodzili między innymi z Iraku, Egiptu, Turcji, Afganistanu, Syrii i Sudanu. W rejonie Krynek i Bobrownik 37 cudzoziemców przeprawiło się na polską stronę wpław przez rzekę graniczną Świsłocz. Kilka grup podchodziło również pod zaporę, ale na widok patroli oddaliły się w głąb Białorusi.

Minionej doby zatrzymano także dwóch pomocników, którzy przewozili w sumie 9 cudzoziemców. W Krynkach zatrzymano obywatela Mołdawii, który w swoim aucie wiózł 5 obywateli Syrii i 1 obywatela Egiptu. W trakcie kontroli okazało się, że przewożeni cudzoziemcy dostali się do Polski, pokonując graniczną rzekę Świsłocz na pontonie. Drugiego kuriera-obywatela Ukrainy, który podróżował z 3 cudzoziemcami (2 obywatelami Iraku i 1 Egiptu) w miejscowości Radziwiłłówka zatrzymali funkcjonariusze z Placówki SG w Mielniku wspólnie z Policją.

zdj. Podlaski OSG

  • Ujawnione narzędzie
    Ujawnione narzędzie
  • Ujawniony ponton
    Ujawniony ponton
  • Widok z kamery termowizyjnej
    Widok z kamery termowizyjnej
do góry