Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Przez granicę polsko-litewską wbrew przepisom - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Przez granicę polsko-litewską wbrew przepisom

Ewelina Szczepańska
29.08.2022

W ciągu minionego weekendu funkcjonariusze z Podlaskiego oddzialu SG zatrzymali 6 kurierów i 26 cudzoziemców, którzy wbrew przepisom przekroczyli polsko-litewską granicę.

Wczoraj, 28 sierpnia, funkcjonariusze z Placówki SG w Sejnach w miejscowości Burbiszki zatrzymali obywatela Białorusi, który samochodem marki Audi przewoził 2 obywateli Iranu i obywatela Afganistanu. Natomiast wspólny patrol funkcjonariuszy z Placówki SG w Rutce-Tartak i Placówki SG w Dubeninkach (Warmińsko-Mazurski Oddział SG), na terenie gminy Wiżajny, zatrzymał obywatelkę Łotwy, która w passacie przewoziła 3 obywateli Iranu.

W miniony piątek 26 sierpnia, funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce-Tartak zatrzymali 4 kurierów, którzy łącznie przewozili 20 cudzoziemców, którzy wbrew przepisom przekroczyli polsko-litewską granicę. Funkcjonariusze Straży Granicznej w miejscowości Budzisko zatrzymali do kontroli samochód na litewskich numerach rejestracyjnych, którego kierowcą był obywatel Ukrainy. Mężczyzna przewoził 3 obywateli Egiptu. Natomiast w miejscowości Poszeszupie funkcjonariusze zatrzymali 3 pojazdy na polskich numerach rejestracyjnych, których kierowcami byli obywatele Gruzji. Mężczyźni w autach przewozili w sumie 17 obywateli Indii. Okazało się, że cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusi na Litwę, a następnie do Polski. Przeprowadzona kontrola legalności pobytu wykazała, że wszyscy przewożeni cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę z Litwy do Polski. Nie posiadali przy sobie dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu i pobytu w naszym kraju. Za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom zostali zatrzymani, a następnie przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji.

Kurierzy (obywatele Gruzji, Ukrainy, Łotwy i Białorusi) usłyszeli zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Trzech z nich (dwóch obywateli Gruzji i obywatel Ukrainy) decyzją sądu zostało tymczasowo aresztowanych na dwa miesiące. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

W tym roku funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 221 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, w tym 79 na granicy polsko-litewskiej.

do góry