Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Podróżuj z głową - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podróżuj z głową

09.07.2022

Apelujemy, aby dokładnie przygotować się do podróży wakacyjnych! W tym roku funkcjonariusze SG nie zezwolili na wyjazd już ponad 600 obywatelom Polski, którzy nie mieli dokumentów podróży, lub dokumenty te były nieważne.

 

 

Podróżuj z głową!


Apelujemy, aby dokładnie przygotować się do podróży wakacyjnych.
Przed nami sezon urlopowy, część osób planuje spędzić go za granicą. Udany wyjazd w dużej mierze będzie zależał od starannego przygotowania, dlatego warto wiedzieć, o czym należy pamiętać przed czekającą nas podróżą i odprawą graniczną.

1. Sprawdź dokumenty!

Podróżnym przypominamy przede wszystkim o sprawdzeniu jakie dokumenty podróży są wymagane do wjazdu do państwa, do którego planują się udać. Mogą to być dowody osobiste lub paszporty (wizy o ile są wymagane).
Należy sprawdzić, czy dokumenty te nie utraciły swojej ważności oraz, czy dokumenty są aktualne, czy zawierają aktualne dane. Pomocna w tym może być strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji:
https://www.gov.pl/web/gov/Sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-uniewazniony-lub-zawieszony


Przed planowaną podróżą warto upewnić się, czy i ewentualnie jakie restrykcje sanitarne obowiązują w państwie, do którego się wybieramy.
Szczegółowe informacje o aktualnych zasadach wjazdu do poszczególnych krajów, obowiązujących tam przepisach, w tym obostrzeniach sanitarnych, ale także o wymogach dla kierowców, obyczajach oraz ostrzeżeniach znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

2. Przygotuj się do odprawy granicznej!

Odprawy graniczne prowadzone są przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w drogowych, kolejowych, lotniczych i morskich przejściach granicznych:
Odprawie granicznej podlega każda osoba, która przekracza zewnętrzną granicę UE/Schengen (a także granicę wewnętrzną UE-w przypadku podróży drogą lotniczą do Bułgarii, Cypru, Chorwacji, Irlandii i Rumunii!! ).
PAMIĘTAJ! Podróżując samolotem, zwłaszcza do państw spoza strefy Schengen, bądź wcześniej na lotnisku, i odpowiednio wcześnie zgłoś się do odprawy granicznej.
Podczas odprawy granicznej funkcjonariusze Straży Granicznej potwierdzają m.in. tożsamość osoby przekraczającej granicę, weryfikują ważność i autentyczność okazywanych do kontroli dokumentów oraz sprawdzają, czy podróżny spełnia określone w przepisach warunki wjazdu/wyjazdu.
Funkcjonariusze SG sprawdzają osoby, które wyjeżdżają lub wjeżdżają na terytorium UE/strefy Schengen, w krajowych i europejskich bazach danych czy osoby nie są poszukiwane, czy nie obowiązuje ich zakaz wjazdu na terytorium UE jako osób stanowiących zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego lub stosunków międzynarodowych państw członkowskich.

Na lądowej granicy wewnętrznej (z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą) nie jest prowadzona kontrola graniczna. Granicę można przekraczać w każdym miejscu i o każdej porze. Należy jednak mieć przy sobie zawsze ważny dokument (dowód osobisty lub paszport), który potwierdzi w przypadku ewentualnej kontroli naszą tożsamość, i obywatelstwo oraz jeżeli jesteśmy obywatelami UE prawo do swobodnego przemieszczania się po terytorium państw UE.

3. Pilnuj swojego bagażu na lotnisku. Nie zostawiaj swojego bagażu bez opieki!


Każdy bagaż bez widocznego nadzoru traktowany jest przez służby lotniskowe jako potencjalne zagrożenie, co wiąże się z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa, takich jak: wyznaczenie strefy bezpieczeństwa, rozpoznanie pirotechniczne, a nawet ewakuacja portu. Procedury te mogą spowodować opóźnienia lotów. Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi 500-złotowy mandat.
Pamiętaj, aby podczas podróży nie brać pakunków i bagażu o nieznanej zawartości od nieznajomych osób.
Jeśli spotkamy się z podobną propozycją, powinniśmy natychmiast powiadomić o zdarzeniu służby lotniskowe.


PAMIĘTAJ! Nie rozstawaj się ze swoim bagażem nawet na chwilę, ponieważ każdy bagaż bez widocznego nadzoru traktowany jest przez służby jako potencjalne zagrożenie. Nie bierz żadnych przesyłek od nieznajomych.

4. Bądź odpowiedzialnym podróżnym!

Pamiętaj o odpowiedzialnym zachowaniu na przejściach granicznych, w portach lotniczych i w samolotach. Poczucie humoru funkcjonariuszy SG na służbie ma swoje granice, a żarty o przewożeniu w bagażach artykułów niedozwolonych, materiałów wybuchowych itp. mogą się skończyć dla podróżnego przerwaniem podróży oraz mandatem karnym.

Pamiętaj, że podczas podróży samolotem jesteś zobowiązany do wykonywania poleceń kapitana statku. Jeżeli nie będziesz wykonywać poleceń kapitana statku, może on poprosić funkcjonariuszy Straży Granicznej o interwencję, co w rezultacie może zakończyć się to nawet przerwaniem podróży.

5. O czym jeszcze musisz pamiętać?


Należy także pamiętać, o ograniczeniach celno-skarbowych m.in. o tym, że wwóz/wywóz do/z Unii Europejskiej niektórych przedmiotów (np. zabytków), określonych ilości środków finansowych, przedmiotów niebezpiecznych, broni, amunicji lub zwierząt wymaga uzyskania odpowiednich dokumentów/ zezwoleń od uprawnionych do ich wydawania organów.
Jeżeli podróżujesz samochodem, wybierz najdogodniejsze dla siebie miejsce przekroczenia granicy.

Sprawdź czas oczekiwania na kontrolę na poszczególnych przejściach granicznych na stronie: www.granica.gov.pl

 

Extra rady na sprawne podróże

  • bądź cierpliwy podczas kontroli granicznej! Funkcjonariusze Straży Granicznej stoją na straży bezpieczeństwa nas wszystkich, stąd kontrola musi być prowadzona w sposób rzetelny;
  • nie wyładowuj na funkcjonariuszach SG frustracji z powodu nieudanej podróży, lub przykrej świadomości powrotu z urlopu do pracy;
  • nie próbuj udowadniać, że nie dotyczą Cię przepisy prawa, nie warto!
  • Twoje pozytywne nastawienie i uśmiech mogą również wpłynąć na usprawnienie odprawy granicznej.

 

do góry