Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Przemytnicy migrantów podawali fałszywe dane - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Przemytnicy migrantów podawali fałszywe dane

Ewelina Szczepańska
28.04.2022

Na początku bieżącego tygodnia funkcjonariusze z Placówki SG w Michałowie zatrzymali dwóch mężczyzn, współpracujących ze służbami białoruskimi w celu organizowania nielegalnego przekroczenia granicy.

Cudzoziemcy zostali zauważeni w  trakcie przeprowadzania przez zieloną granicę grupy sześciu obywateli Syrii. Próbowali ukryć swoją tożsamość i udawać nielegalnych migrantów, podając się za obywateli Jordanii. Funkcjonariusze SG nie dali wprowadzić się w  błąd. Ustalono, że jeden z cudzoziemców to 26-letni obywatel Mołdawii, drugi natomiast to 26-letni obywatel Autonomii Palestyńskiej.

Obaj cudzoziemcy, którzy specjalizowali się w przeprowadzaniu nielegalnych migrantów przez polsko-białoruską granicę, usłyszeli zarzuty organizowania nielegalnego przekraczania granicy.

To kolejny w ostatnim czasie przypadek zatrzymania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej cudzoziemców, zajmujących się organizowaniem nielegalnego przekroczenia granicy. Także i w tym przypadku zadaniem organizatorów miało być jak najszybsze przeprowadzenie grupy osób przez polsko-białoruską granicę w niedozwolonym miejscu i przekazanie ich kurierowi. Następnie mieli być przewiezieni dalej do Europy Zachodniej.

Cudzoziemcy, korzystający z takiego sposobu przekroczenia polsko-białoruskiej granicy, z oczywistych względów nie są zainteresowani ubieganiem się o ochronę międzynarodową w Polsce. Polska jest dla nich jedynie państwem do przebycia na nowo powstającym szlaku nielegalnej migracji, prowadzącym do Europy Zachodniej.

do góry