Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Wyposażenie i infrastruktura -

Nawigacja

Wyposażenie i infrastruktura

Wyposażenie i infrastruktura

Leszek Dąbrowski
14.05.2008 Wersje dokumentu

 

 

 

Straż Graniczna jest jedną z najnowocześniejszych polskich formacji mundurowych. Dysponuje m.in. samochodami terenowymi typu Ford, Jeep czy Mitsubishi. Funkcjonariusze poruszają się też na czterokołowych motocyklach oraz na zwykłych motocyklach.

Na terenach, na które nie można wjechać pojazdami mechanicznymi, Straż Graniczna pełni służbę na koniach. Zimą zaśnieżone tereny patroluje na nartach i skuterach śnieżnych.

Granicę morską chronią nowoczesne okręty patrolowe, wykorzystuje się również łodzie pontonowe typu "Strażnik". Wód Bałtyku strzeże nawet piękny żaglowy jacht.

Straż Graniczna wznosi się także w chmury. Z nieba granicy chronią samoloty "Wilga", M-28 "Skytruck" i "Mewa" oraz śmigłowce "Kania" i "Sokół".

Spektakularnym wyposażeniem są pojazdy obserwacyjne przeznaczone do patrolowania terenu, wykrywania i rozpoznawania obiektów, rejestracji na taśmie wideo wyników prowadzonej obserwacji i określania współrzędnych położenia obiektu. Samochody są przystosowane do jazdy w każdym terenie i warunkach pogodowych, mogą także pracować bez przerwy przez co najmniej 8 godzin.

 

do góry