Celem ćwiczenia jest sprawdzenie procedur współdziałania oraz przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym z powietrza i morza.
W ćwiczenie zaangażowane są zarówno Siły Zbrojne RP, jak i struktury układu pozamilitarnego, które wykonując swoje zadania mają wpływ na bezpieczeństwo w kraju: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami, Żandarmeria Wojskowa, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Policja Państwowa, Straż Graniczna, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, Polskie Linie Lotnicze LOT, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Centrum Antyterrorystyczne ABW, Urząd Morski oraz administracja rządowa.
Scenariusz ćwiczenia zakłada możliwość dokonania ataków terrorystycznych na obiekty infrastruktury krytycznej, a także morskiej oraz ważne obiekty użyteczności publicznej z użyciem statku powietrznego lub jednostki pływającej opanowanej przez terrorystów. Jednocześnie zostanie przeprowadzony trening tzw. powszechnego alarmowania i ostrzegania ludności w wybranych regionach kraju (syreny alarmowane zostaną włączone m.in. w Warszawie).
W morskim epizodzie, realizowanym przez Straż Graniczną, uczestniczą funkcjonariusze MOSG z podległych jednostek organizacyjnych, w tym specjalnie wyszkoleni funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań, jednostki pływające i lotnictwo Straży Granicznej. Wykorzystywany jest również Zautomatyzowany System Radarowego Nadzoru.
Pierwsza faza ćwiczenia to działania funkcjonariuszy Morskiego OSG, ukierunkowane na rozpoznanie oraz weryfikację zagrożenia na jednym z obiektów infrastruktury morskiej i próba jego neutralizacji do wyczerpania możliwości przewidzianych w przepisach prawnych.
zdj. S. Dorochowicz (Morski OSG)