Komendantowi Głównemu SG towarzyszyli Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej KGSG, Dyrektor Zarządu do spraw Cudzoziemców KGSG, Komendant Nadodrzańskiego OSG oraz Oficer Łącznikowy SG w Berlinie.
Podczas spotkania omówiono aktualną sytuację migracyjną w RFN i państwach członkowskich Unii Europejskiej, szczególną uwagę poświęcając kwestiom dotyczącym procedury uchodźczej i masowego napływu migrantów. Określono zasady i kierunki dalszej współpracy w tym zakresie. W trakcie spotkania odbyła się również wizyta na lotnisku w Monachium, gdzie omówiono m.in. funkcjonowanie bramek ABC (Automated Border Control), oraz w bazie lotniczej w Bawarii. Ponadto delegacja odwiedziła rejony najbardziej dotknięte napływem uchodźców na granicy austriacko-niemieckiej.
Po zakończeniu wizyty w Niemczech Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Dominik Tracz wraz z Komendantem Nadodrzańskiego OSG gen. bryg. SG Andrzejem Kamińskim wziął udział w ćwiczeniu „Przywrócenie kontroli granicznej z elementami interwencji wobec osób niepodporządkowujących się poleceniom wydawanym przez funkcjonariuszy”.
Ćwiczenie zostało przeprowadzone 29 października na bocznicy stacji kolejowej w Rzepinie oraz na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Obok funkcjonariuszy SG w działaniach uczestniczyli funkcjonariusze Policji, Straży Ochrony Kolei i niemieckiej Policji Federalnej.
Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na czas odbywającego się w Polsce szczytu NATO przywrócono kontrolę graniczną na wewnętrznych granicach UE, w związku z możliwością wystąpienia aktów terroru. Funkcjonariusze przeprowadzali więc kontrolę graniczną w pociągu, a na improwizowanym przejściu granicznym kontrolowali autobus i samochody osobowe. Ponieważ podczas kontroli dochodziło do aktów agresji i zachowania niezgodnego z prawem, funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań NoOSG przeprowadzali interwencje porządkowe.
Celem ćwiczenia było przedstawienie procedur i zgranie różnych zespołów zadaniowych podczas działań prowadzonych wobec osób niepodporządkowujących się poleceniom wydawanym przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w czasie kontroli granicznej.
W przedsięwzięciu wzięło udział około 120 funkcjonariuszy z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, Policji, Straży Ochrony Kolei, Policji Federalnej, a także 50 pozorantów. Wykorzystywano kilkanaście pojazdów służbowych (w tym dwa Schengenbusy) i drona. Ćwiczenia obserwowało kilkudziesięciu przedstawicieli służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym wiceprezydent Dyrekcji Bundespolizei w Berlinie.
W dniu poprzedzającym ćwiczenie w Lubniewicach przeprowadzony został panel teoretyczny, będący wprowadzeniem do części praktycznej. Cyklu wykładów wysłuchali obserwatorzy przedsięwzięcia, a także naczelnicy wydziałów i komendanci placówek NoOSG.
Ćwiczenie zostało zrealizowane jako element projektu "Lubuski alians służb mundurowych i cywilnych wobec handlu ludźmi i przestępczości transgranicznej" współfinansowanego z funduszy norweskich w ramach programu PL 15 „Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych". Celem projektu jest zwiększenie świadomości i wydajności funkcjonowania służb mundurowych i cywilnych, a także skuteczne podniesienie kwalifikacji oraz możliwości, straży granicznej i pracowników administracji publicznej, w zakresie przeciwdziałania zorganizowanej przestępczości transgranicznej. Partnerami projektu są Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, Lubuski Urząd Wojewódzki i Uniwersytet Warszawski.
zdj. Nadodrzański OSG, BPOL