Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Wizyta w Niemczech i udział w ćwiczeniach Komendanta Głównego SG - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wizyta w Niemczech i udział w ćwiczeniach Komendanta Głównego SG

30.10.2015

W dniach 27-28 października w Monachium odbyło się spotkanie Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Dominika Tracza z Prezydentem Prezydium Policji Federalnej Republiki Federalnej Niemiec dr. Dieterem Romannem, poświęcone aktualnej sytuacji migracyjnej.

W dniach 27-28 października w Monachium odbyło się spotkanie Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Dominika Tracza z Prezydentem Prezydium Policji Federalnej Republiki Federalnej Niemiec dr. Dieterem Romannem, poświęcone aktualnej sytuacji migracyjnej.


Komendantowi Głównemu SG towarzyszyli Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej KGSG, Dyrektor Zarządu do spraw Cudzoziemców KGSG, Komendant Nadodrzańskiego OSG oraz Oficer Łącznikowy SG w Berlinie.



Podczas spotkania omówiono aktualną sytuację migracyjną w RFN i państwach członkowskich Unii Europejskiej, szczególną uwagę poświęcając kwestiom dotyczącym procedury uchodźczej i masowego napływu migrantów. Określono zasady i kierunki dalszej współpracy w tym zakresie. W trakcie spotkania odbyła się również wizyta na lotnisku w Monachium, gdzie omówiono m.in. funkcjonowanie bramek ABC (Automated Border Control), oraz w bazie lotniczej w Bawarii. Ponadto delegacja odwiedziła rejony najbardziej dotknięte napływem uchodźców na granicy austriacko-niemieckiej.



Po zakończeniu wizyty w Niemczech Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Dominik Tracz wraz z Komendantem Nadodrzańskiego OSG gen. bryg. SG Andrzejem Kamińskim wziął udział w ćwiczeniu „Przywrócenie kontroli granicznej z elementami interwencji wobec osób niepodporządkowujących się poleceniom wydawanym przez funkcjonariuszy”.

Ćwiczenie zostało przeprowadzone 29 października na bocznicy stacji kolejowej w Rzepinie oraz na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Obok funkcjonariuszy SG w działaniach uczestniczyli funkcjonariusze Policji, Straży Ochrony Kolei i niemieckiej Policji Federalnej.


Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na czas odbywającego się w Polsce szczytu NATO przywrócono kontrolę graniczną na wewnętrznych granicach UE, w związku z możliwością wystąpienia aktów terroru. Funkcjonariusze przeprowadzali więc kontrolę graniczną w pociągu, a na improwizowanym przejściu granicznym kontrolowali autobus i samochody osobowe. Ponieważ podczas kontroli dochodziło do aktów agresji i zachowania niezgodnego z prawem, funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań NoOSG przeprowadzali interwencje porządkowe.


Celem ćwiczenia było przedstawienie procedur i zgranie różnych zespołów zadaniowych podczas działań prowadzonych wobec osób niepodporządkowujących się poleceniom wydawanym przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w czasie kontroli granicznej.


W przedsięwzięciu wzięło udział około 120 funkcjonariuszy z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, Policji, Straży Ochrony Kolei, Policji Federalnej, a także 50 pozorantów. Wykorzystywano kilkanaście pojazdów służbowych (w tym dwa Schengenbusy) i drona. Ćwiczenia obserwowało kilkudziesięciu przedstawicieli służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym wiceprezydent Dyrekcji Bundespolizei w Berlinie.



W dniu poprzedzającym ćwiczenie w Lubniewicach przeprowadzony został panel teoretyczny, będący wprowadzeniem do części praktycznej. Cyklu wykładów wysłuchali obserwatorzy przedsięwzięcia, a także naczelnicy wydziałów i komendanci placówek NoOSG.


Ćwiczenie zostało zrealizowane jako element projektu "Lubuski alians służb mundurowych i cywilnych wobec handlu ludźmi i przestępczości transgranicznej" współfinansowanego z funduszy norweskich w ramach programu PL 15 „Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych". Celem projektu jest zwiększenie świadomości i wydajności funkcjonowania służb mundurowych i cywilnych, a także skuteczne podniesienie kwalifikacji oraz możliwości, straży granicznej i pracowników administracji publicznej, w zakresie przeciwdziałania zorganizowanej przestępczości transgranicznej. Partnerami projektu są Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, Lubuski Urząd Wojewódzki i Uniwersytet Warszawski.








zdj. Nadodrzański OSG, BPOL 


do góry